Uniwersytet Warszawski Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN
Według szacunków GUS w 2050 r. osoby w wieku 60+ mają stanowić w Polsce aż 40% ludności. Powszechną metodą walki z oznakami starzenia jest stosowanie drogich produktów anti-aging, zawierających kilka substancji aktywnych.
Patenty / Zgłoszenia patentowe
Jednostki naukowe: Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN, Uniwersytet Warszawski
Poziom gotowości technologicznej (TRL): 6

Skutecznie i drogo albo nieskutecznie i tanio

Według szacunków GUS w 2050 r. osoby w wieku 60+ mają stanowić w Polsce aż 40% ludności. Powszechną metodą walki z oznakami starzenia jest stosowanie drogich produktów anti-aging, zawierających kilka substancji aktywnych np. polifenoli, czyli związków produkowanych przez rośliny w odpowiedzi na stresowe warunki. W celu uzyskania na tym polu, zadowalających efektów, łączy się ze sobą wiele substancji aktywnych, a to powoduje, że skuteczne produkty są drogie w produkcji i trudno dostępne dla przeciętnego konsumenta.

Skuteczne, naturalne i niedrogie kosmetyki anti-aging

W wyniku badań, w drodze estryfikacji powstały dwie nowe nitroksylowe pochodne polifenolu, oparte na kurkuminie i reserwatrolu. Po przeprowadzonych testach na fibroblastach okazało się, że nowe związki w stężeniach rzędu mikromoli wykazują niespotykaną dotychczas skuteczność w spowalnianiu procesów starzenia komórek. W przeciwieństwie do dostępnych kosmetyków, bazujących na polifenolach, odkryte pochodne nie wymagają stosowania innych związków bioaktywnych oraz z łatwością przenikają przez błony komórkowe. Proste i naturalne serum lub tłusty krem może być tak samo skuteczny, jak obecnie sprzedawane produkty, ale jednocześnie może być istotnie tańszy w produkcji.

Korzyści

  • Niskie stężenie efektywne 0.5-1 μM.
  • Spowolnienie starzenia komórkowego o 40%.
  • Związki aktywne pochodzenia naturalnego — kurkumina i resweratrol.
  • Prosta, jednoetapowa synteza (estryfikacja).
  • Formulacja w tłustym kremie lub serum.

Kontakt z Brokerem Technologii

Centrum Transferu Technologii i Wiedzy Uniwersytetu Warszawskiego

 tel. (22) 55 40 725

e-mail: rafal.murawski@cttw.uw.edu.pl

cttw_logotyp_kolory-200x68.jpg

Czy wyrażasz zgodę na przechowywanie cookies przez pactt.pl?

Zapisano