Uniwersytet Warszawski
Szczepionki mRNA Sars-Cov-2 dowiodły swojej skuteczności przeciwko wirusom. Wszechstronność tej technologii pozwala oczekiwać podobnych wyników również w onkologii.
Patenty / Zgłoszenia patentowe
Jednostki naukowe: Uniwersytet Warszawski
Poziom gotowości technologicznej (TRL): 6

Szczepionki RNA nie docierają skutecznie do komórek

Szczepionki mRNA Sars-Cov-2 dowiodły swojej skuteczności przeciwko wirusom. Wszechstronność tej technologii pozwala oczekiwać podobnych wyników również w onkologii. Praktycznie wszystkie duże firmy farmaceutyczne pracują obecnie nad genetycznymi szczepionkami onkologicznymi. Jednym z ograniczeń terapii mRNA jest selektywne dostarczanie tych cząsteczek do wybranego typu komórek oraz późniejsze uwalnianie mRNA z formulacji. Do tej pory brakowało narzędzia, które pomogłoby monitorować te zjawiska w sposób efektywny kosztowo, wydajny i w czasie rzeczywistym.

Tania i skuteczna analiza RNA w czasie rzeczywistym

Zespół, którego modyfikacje stabilizujące mRNA są licencjonowane przez duże firmy farmaceutyczne, opracował tanią i skuteczną metodę obserwacji mRNA w czasie rzeczywistym. Naukowcy skutecznie zmodyfikowali zarówno koniec 5', jak i koniec 3' nawet bardzo długich łańcuchów RNA, tak że mRNA dodatkowo syntetyzuje zielone białko fluorescencyjne. Jeśli zmodyfikowany mRNA rozpada się, każdy ze znakowanych końców świeci w odpowiednim kolorze, bez zjawiska FRET. Dzięki temu możliwe jest obserwowanie dynamiki RNA w czasie rzeczywistym: jego dostarczania, funkcji, akumulacji i degradacji. uzyskane w ten sposób informacje pozwalają zwiększyć efektywność badań nad dalszymi modyfikacjami mRNA w projektowanych terapiach.

Korzyści

  • Tania i skuteczna metoda.
  • Wysoka wydajność modyfikacji (75-99% dla cząsteczek o liczbie 1-300 nukleotydow; 65-80% dla 1000-2000 nukleotydow).
  • Nie zaburza procesu biosyntezy białka.
  • Prosta metoda wyizolowania zmodyfikowanego RNA.
  • Możliwość uzyskania podwójnie modyfikowanej pochodnej RNA.
  • Brak efektu FRET.

Kontakt z Brokerem Technologii

Centrum Transferu Technologii i Wiedzy Uniwersytetu Warszawskiego

 tel. (22) 55 40 725

e-mail: rafal.murawski@cttw.uw.edu.pl

cttw_logotyp_kolory-200x68.jpg

Czy wyrażasz zgodę na przechowywanie cookies przez pactt.pl?

Zapisano