Uniwersytet Warszawski
W literaturze znane jest wiele kosztownych metod syntezy nanocząstek z grupy platynowców na nośniku węglowym. Wszystkie wymagają wykorzystania dużych ilości drogiego platynowca, co znacząco wpływa na koszt syntezy.
Patenty / Zgłoszenia patentowe
Jednostki naukowe: Uniwersytet Warszawski
Poziom gotowości technologicznej (TRL): 6

Zbyt wysokie koszty syntezy katalizatorów

W literaturze znane jest wiele kosztownych metod syntezy nanocząstek z grupy platynowców na nośniku węglowym. Wszystkie wymagają wykorzystania dużych ilości drogiego platynowca, co znacząco wpływa na koszt syntezy. Jednocześnie struktura na poziomie nanoskalowym determinuje właściwości katalityczne nanocząstek. W związku z tym producenci oczekują, że nowe metody syntezy nie tylko będą opłacalne i dostarczą katalizatory wysokiej jakości, ale również zapewnią jednorodność składu chemicznego oraz rozmiaru cząstek.

Zastosowanie metody impregnacyjno-redukcyjnej

Proponowana przez nas metoda może być sklasyfikowana jako wariant metody impregnacyjno-redukcyjnej z innowacyjnym zastosowaniem mocznika jako czynnika kompleksującego. Dwuetapowa synteza prowadzi do redukcji rozmiaru nanocząstek, co powoduje zwiększoną powierzchnię właściwą (około 60m²/g-¹) oraz większą ilość aktywnych miejsc katalizujących. Dodatkowo do syntezy wymagana jest mniejsza ilość metali szlachetnych niż w rozwiązaniach konkurencyjnych, dzięki czemu jej koszty są znacznie niższe. Nanocząstki mogą być zastosowanie jako elektrokatalizatory w ogniwach paliwowych i elektrolizie wody.

Korzyści

  • Małe ilości soliplatynowców do syntezy katalizatorów.
  • Nośnik wynalazku nie wpływa na właściwości produktu.
  • Substancje chemiczne używane podczas syntezy są niedrogie i ogólnodostępne.
  • Wysokie stężenie (45%) nanocząstek metali szlachetnych lub ich stopów o bardzo rozwiniętej powierzchni.
  • Dwuetapowa synteza.

Kontakt z Brokerem Technologii

Centrum Transferu Technologii i Wiedzy Uniwersytetu Warszawskiego

 tel. (22) 55 40 725

e-mail: rafal.murawski@cttw.uw.edu.pl

cttw_logotyp_kolory-200x68.jpg

Czy wyrażasz zgodę na przechowywanie cookies przez pactt.pl?

Zapisano