Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich
Polimer może być stosowany do wiązania jonów metali, zwłaszcza cynku oraz miedzi. Modyfikowane powierzchniowo polimery, w tym PVC, mogą być wykorzystywane np. jako nośniki katalizatorów czy sorbenty metali.
Patenty / Zgłoszenia patentowe
Jednostki naukowe: Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich
Numer zgłoszenia / patentu: PL 230436 B1
Polimer może być stosowany do wiązania jonów metali, zwłaszcza cynku oraz miedzi. Modyfikowane powierzchniowo polimery, w tym PVC, mogą być wykorzystywane np. jako nośniki katalizatorów czy sorbenty metali.
Charakterystyka polimeru

Przedmiotem wynalazku jest nowy polimer z grupami diketonowymi oraz sposób jego otrzymywania, w którym modyfikacji poddaje się poli(chlorek winylu). Istotą wynalazku jest nowy polimer z grupami b-diketonowymi, którym jest poli(chlorek winylu), mający do 80% grup chlorowych podstawionych grupami b-diketonowymi. Istotną cechą nowego polimeru jest to, że zdecydowana większość grup b-diketonowych przyłącza się do łańcucha polimerowego poprzez grupę metylenową b-diketonu (C-podstawienie), a nie poprzez tlen grupy karbonylowej (O-podstawienie), dzięki czemu polimer posiada właściwości kompleksowania (chelatowania) jonów metali.

Sposób otrzymywania nowego polimeru z grupami diketonowymi, w pierwszej odmianie wynalazku polega na tym, że w suspensyjnym poli(chlorku winylu) w postaci proszku o uziarnieniu 0,05–0,25 mm, korzystnie 0,08–0,18 mm dokonuje się w znany sposób wymiany grup chlorowych na jod, następnie otrzymany jodowany poli(chlorek winylu) suspenduje się w niskowrzącym ketonie, korzystnie acetonie lub metylo-etylo ketonie (MEK), po czym dodaje się acetyloacetonian sodu lub potasu i mieszając prowadzi się reakcję w temperaturze od około 20°C do 50°C przez co najmniej 24 h. Po zakończeniu reakcji produkt odsącza się oraz przemywa wodą destylowaną celem usunięcia soli jodkowych.

W drugiej odmianie wynalazku sposób otrzymywania nowego polimeru z grupami diketonowymi, polega na tym, że suspensyjny poli(chlorek winylu) w postaci proszku o wielkości ziaren 0,05–0,25 mm, korzystnie 0,08–0,18 mm, jodek sodu lub potasu oraz aceton lub metylo-etylo keton (MEK) i mieszając ogrzewa w temperaturze od 20°C do 50°C od 1 do 24 godzin, korzystnie 2 godziny w temp. 40°C, a następnie dodaje się zawiesinę acetyloacetonianu sodu lub potasu w acetonie lub MEK i dalej mieszając ogrzewa się w temperaturze 20°C do 50°C, korzystnie 40°C pod chłodnicą zwrotną od 1 do 24 godzin, korzystnie przez 4 godziny. Po zakończeniu reakcji produkt odsącza się oraz przemywa wodą destylowaną celem usunięcia jodków.Wynalazek polega na wstępnym podstawieniu grupami jodkowymi grup chlorowych w PVC suspendowanym w acetonie lub MEK, w wyniku reakcji z jodkiem sodu lub potasu, a następnie grupy jodkowe podstawia się grupą diketonową za pomocą reakcji z acetyloacetonianiem sodu lub potasu.

Nowy polimer - zalety rozwiązania

Polimer według wynalazku charakteryzuje się silnymi właściwościami sorpcyjnymi. Wpływ na właściwości kompleksujące ma także zastosowanie sposobu otrzymywania polimeru. Wychwytywanie z roztworów jonów metali przez modyfikowany PVC jest reakcją odwracalną. Jony metali są bardzo dobrze wyłapywane z roztworów alkalicznych, amoniakalnych, natomiast w roztworach kwaśnych metale są uwalniane, co umożliwia wielokrotne wykorzystanie modyfikowanego polimeru.


Kontakt z Brokerem Technologii
Regionalne Centrum Innowacyjności Centrum Transferu Technologii, Uniwersytet Technologiczno - Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy

Dorota Flizikowska

tel. +48 52 340 85 83, +48 662 149 036

e-mail: dorota.flizikowska@utp.edu.pl

rci_ctt_logo.jpg

Czy wyrażasz zgodę na przechowywanie cookies przez pactt.pl?

Zapisano