
Przedmiotem wynalazku jest biodegradowalny, superchłonny materiał opatrunkowy zbudowany z naturalnych biopolimerów: agarozy oraz kurdlanu.
Patenty / Zgłoszenia patentowe Jednostki naukowe: Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Numer zgłoszenia / patentu: pat.236367 Poziom gotowości technologicznej (TRL): 6
Opis technologii:
- Biomateriał ma zdolność wspierania procesu gojenia poprzez absorbcję wysięku z rany, zatrzymywanie go w obrębie swojej struktury oraz utrzymywanie wilgotnego środowiska w obrębie łożyska rany.
- Porowata struktura materiału ułatwia wymianę gazową między zranioną tkanką, a środowiskiem zewnętrznym.
- Opatrunki według patentu mogą być tworzone w różnych kształtach i rozmiarach, również w formie walca, co jest przydatne w leczeniu ran przetokowych.
Korzyści z zastosowania:
- Biomateriał wzbogacony w gentamycynę znacząco skraca proces gojenia się ran, w porównaniu do standardowych opatrunków oraz doustnej antybiotykoterapii.
- Powoduje spadek poziomu enzymów oraz cytokin prozapalnych, które występują w łożysku rany przewlekłej na bardzo wysokim poziomie.
- Możliwość inkorporacji również innych związków bioaktywnych, np. witaminy C, witaminy E, czynników wzrostu, hydrokortyzonu, kurkuminy, insuliny.
- Wzbogacony w gentamycynę umożliwia szybkie oczyszczenie rany z nadmiaru wysięku oraz natychmiastowe zwalczenie infekcji.
- Możliwość tworzenia spersonalizowanych opatrunków dostosowanych do potrzeb pacjenta.
Dojrzałość technologii:
- Materiał przeszedł pozytywnie wszystkie badania przedkliniczne w warunkach in vitro
z wykorzystaniem ludzkich komórek skóry oraz ludzkich makrofagów. - Materiał został poddany testom zgodnym z międzynarodową normą ISO 10993-5 oraz ISO 10993-12 dla wyrobów medycznych.
- Wynalazek ma poziom TRL 6 dla medycyny oraz TRL 8 dla weterynarii.
Kontakt z Centrum Transferu Wiedzy
Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
e-mail: transfer.wiedzy@umlub.pl
tel. +48 81 448 51 60