Politechnika Łódzka
Proteza tchawicy to jedno z potencjalnych zastosowań biomedycznych innowacyjnej technologii, opartej na wykorzystaniu celulozy bakteryjnej, opracowanej przez zespół Bionanocelulozy Instytutu Biochemii Technicznej.
Patenty / Zgłoszenia patentowe
Jednostki naukowe: Politechnika Łódzka
  • BIOKOMPATYBILNOŚĆ
  • BIODEGRADOWALNOŚĆ

Dostępne na rynku protezy tchawicy są wykonywane głównie z materiałów syntetycznych, często wzmacnianych elementami metalowymi czy włóknami węglowymi, co obniża funkcjonalność implantów oraz zwiększa liczbę odrzutów.

Opracowana przez zespół metoda pozwala na otrzymanie protezy fragmentu tchawicy z celulozy bakteryjnej w postaci sprężystej cewy. Proteza odzwierciedla naturalny fragment tchawicy od krtani do rozdwojenia tchawicy. Dzięki zastosowaniu procesu merceryzacji celuloza bakteryjna ma charakter chrząstki z pierścieniami spełniającymi rolę chrząstek tchawiczych.

Proteza charakteryzuje się właściwościami mechanicznymi zbliżonymi do naturalnej tkanki i jest wykonana całkowicie z materiału biokompatybilnego i biodegradowalnego, co potencjalnie zwiększa akceptowalność przez ludzki organizm.

Produkt, do wykorzystania w chirurgii tkanek miękkich i twardych, jest przeznaczony dla firm medycznych i farmaceutycznych.


Kontakt z Brokerem Technologii
Sekcji Transferu Technologii, Politechnika Łódzka

dr inż. Radosław Gruska

tel. +48 42 631-27-90,

e-mail: radoslaw.gruska@p.lodz.pl

8HJyYauZ+5bxEAAAAASUVORK5CYII=

Czy wyrażasz zgodę na przechowywanie cookies przez pactt.pl?

Zapisano