Roślinny analog burgera i sposób wytwarzania roślinnego analogu burgera

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Przedmiotem technologii jest roślinny analog burgera, który zawiera strukturyzowany blend uwodnionych preparatów białkowych.
Patenty / Zgłoszenia patentoweKnow-how
Jednostki naukowe: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Numer zgłoszenia / patentu: nr P.445945 Poziom gotowości technologicznej (TRL): 5

O technologii

Przeprowadzone badania miały na celu opracowanie wegańskiego zamiennika mięsa w postaci roślinnego analogu burgera o zbilansowanym składzie aminokwasowym, odpowiedniej proporcji kwasów omega 3 do omega 6, wzbogaconego w źródło żelaza i witaminę B12. Udało się to osiągnąć opracowując niniejszy wynalazek. Uzyskany produkt ze względu na bogaty skład stanowi nie tylko cenne źródło aminokwasów niezbędnych o wysokiej wartości odżywczej, ale również soli mineralnych, szczególnie żelaza, niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega3 oraz witaminy B12.

Według Twórców niniejszej technologii, dostępne na rynku produkty charakteryzują się znacznie niższą wartością odżywczą. Do wytworzenia roślinnego analogu burgera użyto starannie dobrane składniki białkowe, tłuszczowe oraz wzbogacające. Dzięki temu udało się stworzyć produkt posiadający lepsze wartościowe składniki w porównaniu do produktów mięsnych. Nastąpiło to dzięki zastosowaniu substancji bioaktywnych o potwierdzonym pozytywnym wpływie na zdrowie. W związku z tym produkt, w odróżnieniu do obecnie dostępnych na rynku innych produktów, jest bogaty w składniki odżywcze, które dostarczają cennych związków wspomagających zdrowie.

Technologia będąca przedmiotem zaproszenia została opracowana w projekcie pn. Opracowanie linii innowacyjnych pełnowartościowych zastępników produktów mięsnych na bazie surowców roślinnych z zastosowaniem dodatków funkcjonalnych nr LIDER/27/0105/L-11/19/NCBR/2020 finansowanego ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu LIDER.

Więcej informacji o technologii: ciitt.up.poznan.pl


Kontakt z Brokerem Technologii

Centrum Innowacji i Transferu Technologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

 Kolegium Rungego
ul. Wojska Polskiego 52

60-627 Poznań

 tel. (0) 61 846 62 63

e-mail: ciitt@up.poznan.pl

ciitt_wybrane_logo_v3_male.png

 

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA OFERT NA NABYCIE LICENCJI NA TECHNOLOGIĘ/NABYCIE PRAW DO TECHNOLOGII

Czy wyrażasz zgodę na przechowywanie cookies przez pactt.pl?

Zapisano