Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich
Rozdrabniacz siedmiotarczowy nowej generacji, który napędzany jest silnikiem elektrycznym trójfazowym przez dwustopniową przekładnię pasową.
Patenty / Zgłoszenia patentowe
Jednostki naukowe: Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich
Numer zgłoszenia / patentu: PL 220865
Rozdrabniacz siedmiotarczowy nowej generacji, który napędzany jest silnikiem elektrycznym trójfazowym przez dwustopniową przekładnię pasową.
Charakterystyka rozdrabniacza


Przedmiotem rozwiązania jest rozdrabniacz siedmiotarczowy nowej generacji, który napędzany jest np. silnikiem elektrycznym trójfazowym przez dwustopniową przekładnię pasową.

Napęd z silnika przekazywany jest za pomocą pierwszej pasowej przekładni mechanicznej na wał napędzany rozdrabniacza, na którym zamocowane są trzy tarcze robocze, parzyste. Pozostałe cztery tarcze rozdrabniające, nieparzyste, osadzone są w tym samym korpusie zespołu rozdrabniającego, ale przez zabieraki zewnętrzne napędzane są przez drugą przekładnię mechaniczną, pasową. Zespół roboczy, rozdrabniający stanowią pary tarcz skompletowane naprzemiennie, tzn. stała-ruchoma itd.

W tarczach znajdują się otwory, których odpowiednie ukształtowanie i rozmieszczenie pełni rolę krawędzi tnących. Tarcze rozdrabniające umieszczone są w przestrzeni roboczej urządzenia, osadzone są na jednej osi. Tak skonstruowana napędowa i procesowa przestrzeń robocza urządzenia służy do transportu, mieszania, a przede wszystkim rozdrabniania przez ścinanie, na krawędziach otworów, ziarnowych surowców biologicznych.

Szczelina powierzchniowa, międzytarczowa, jako odległość ruchowa, wzdłużna, osiowa między powierzchniami tarcz roboczych stanowi przestrzeń (szczelinę i odległości) roboczą mającą wpływ na stopień rozdrobnienia oraz inne charakterystyki użytkowe procesu, a odległość pomiędzy sąsiednimi parami powierzchni roboczych stanowi istotę skutecznego wielocięcia wsadu, częściowego odprowadzenia frakcji celowej, chłodzenia i jednocześnie możliwość szybkiej i łatwej wymiany elementów roboczych po zużyciu.

Zalety rozdrabniacza

Zaletą techniczną wynalazku jest to, że indywidualne ukształtowanie kinematyczne elementów napędu i roboczych, w stanie naprzemiennie zmiennego ruchu tarcz, zapewnia równomierny proces przemieszczania, zagęszczania, a przede wszystkim ścinania (surowca na krawędziach rozdrabniania) oraz gwarantuje łagodne przebiegi ich odkształceń, przemieszczeń i usuwanie do wyjścia gotowego produktu, za przestrzeń roboczą.

Istotną zaletą rozdrabniacza jest prostota: konstrukcji i płynnego sterowania podstawowymi parametrami procesu wielotarczowego rozdrabniania tj. prędkością liniową otworów tarcz obrotowych, w konsekwencji różnicą prędkości kątowej między tarczami.

Zastosowanie rozdrabniacza

Potencjalnymi nabywcami przedstawionego rozwiązania mogą być laboratoria badawcze energetyki, przemysłu spożywczego, uniwersytetów, szkół średnich i wyższych zajmujące się przetwórstwem mechanicznym biomasy, korzeni zapachowych czy bio-surowców.

Rozwiązanie może znaleźć szerokie zastosowanie w mechanicznym przetwórstwie biomasy energetycznej, w farmacji, w branżach przemysłu spożywczego, chemicznego, jak również w gospodarstwach rolnych.


Kontakt z Brokerem Technologii
Regionalne Centrum Innowacyjności Centrum Transferu Technologii, Uniwersytet Technologiczno - Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy

Dorota Flizikowska

tel. +48 52 340 85 83, +48 662 149 036

e-mail: dorota.flizikowska@utp.edu.pl

rci_ctt_logo.jpg

Czy wyrażasz zgodę na przechowywanie cookies przez pactt.pl?

Zapisano