Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Przedmiotem technologii jest sekator do przycięcia na bezpieńki przeznaczony do przycinania/skracania sadzonek dębu na uprawach leśnych.
Patenty / Zgłoszenia patentoweKnow-how
Jednostki naukowe: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Numer zgłoszenia / patentu: PL 238 144

O technologii,

Sekator do przycięcia na bezpieńkę według wynalazku zawiera co najmniej częściowo teleskopowe ramię o regulowanej długości, na którego dolnym końcu zamocowana jest głowica robocza, a na drugim końcu zamocowana jest trwale poprzecznie skierowana podpórka oporowa. Poniżej podpórki oporowej do ramienia sekatora zamocowany jest uchwyt podtrzymujący. Korzystnie gdy uchwyt podtrzymujący zamocowany jest do ramienia sekatora w sposób ruchomy, w szczególności poprzez obejmę, tak, że możliwe jest ustawienie odległości uchwytu podtrzymującego względem podpórki oporowej.

Po przeciwległej stronie (biorąc pod uwagę przekrój poprzeczny) ramienia znajduje się, zamocowany do umieszczonego we wnętrzu ramienia mechanizmu prowadzącego, korzystnie w formie płaskownika, uchwyt roboczy, który wraz z mechanizmem prowadzącym zamocowany jest ruchomo w wykonanym co najmniej częściowo wzdłuż ramienia gnieździe. Poniżej gniazda mechanizmu prowadzącego, korzystnie w dnie takiego gniazda wytworzony jest uchwyt pancerza linki, w jakim umieszczony jest jeden koniec pancerza linki, którego drugi koniec zamocowany jest w analogicznym uchwycie pancerza linki zamocowanym do ramienia sekatora w bezpośredniej bliskości głowicy roboczej. Przez Pancerz linki przewleczona jest linka, która łączy koniec mechanizm prowadzący, korzystnie jego koniec z nożem roboczym głowicy roboczej.

Głowica robocza zbudowana jest z umieszczonych przeciwstawnie noża roboczego oraz noża oporowego, jakich ostrza są ukształtowane tak, że pomiędzy krawędziami roboczymi wytworzony jest co najmniej jednostronnie luk. Nóż oporowy zamocowany jest trwale i nieruchomo do dolnego krańca ramienia sekatora, a po jego, korzystnie górnej powierzchni przemieszcza się połączony z linką nóż roboczy zamocowany poprzez oś obrotu do noża oporowego. Korzystnie gdy nóż roboczy połączony jest z nożem oporowym sprężyną odciągową, jaka pracuje przeciwbieżnie w stosunku do linki. Do noża oporowego poprzez co najmniej jeden, korzystnie dwa wsporniki zamocowana jest stopka podporowa. Stopka podporowa zamocowana jest tak, że dystansuje nóż roboczy od podłoża na odległość od 1 do 10 cm. Korzystnie, gdy wsporniki stopki dystansowej mają postać śrub lub gwintowanych prętów, na których pomiędzy kontującymi nakrętkami umieszczona jest stopka dystansowa.

Więcej informacji o technologii: ciitt.up.poznan.pl


Kontakt z Brokerem Technologii

Centrum Innowacji i Transferu Technologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

 Kolegium Rungego
ul. Wojska Polskiego 52

60-627 Poznań

 tel. (0) 61 846 62 63

e-mail: ciitt@up.poznan.pl

ciitt_wybrane_logo_v3_male.png

 

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA OFERT NA NABYCIE LICENCJI NA TECHNOLOGIĘ/NABYCIE PRAW DO TECHNOLOGII

Czy wyrażasz zgodę na przechowywanie cookies przez pactt.pl?

Zapisano