
Jednostki naukowe: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Numer zgłoszenia / patentu: PAT.228599 Poziom gotowości technologicznej (TRL): 4
Opis instalacji
W prototypowej instalacji do usuwania osadu, pokazanej na poniższym rysunku, wykorzystywana jest różnica poziomów wody. Instalację tworzą dwa przewody, połączone częściowo na krótkim odcinku poprzez separator szczelinowy (4). Wlot do przewodu, którym zasysany jest osad wraz z wodą (2), znajduje się w zbiorniku powyżej zapory (1). Drugim przewodem (3), pobierana jest czysta woda. W separatorze (4), grubszy materiał mineralny opada przez szczeliny do dolnego przewodu (5), którym wraz z czystą wodą jest transportowany bezpośrednio do dolnego stanowiska budowli piętrzącej. Woda unosząca materiał organiczny i drobny mineralny, przepływająca ponad szczelinami, kierowana jest przewodem (6) do hydrocyklonu.
Kluczowym elementem instalacji hydromechanicznego usuwania i oczyszczania osadów dennych jest separator szczelinowy, który ma rozdzielić na dwie frakcje osad pobierany z dna zbiornika. Działanie separatora wzorowane jest na pracy piaskownika szczelinowego, który jest urządzeniem o przepływie poziomym z wydzieloną komorą magazynowania piasku poza korytem przepływowym. Piasek ten usuwany jest okresowo mechanicznie lub hydraulicznie. W separatorze, ciągły przepływ wody lub ścieków w przewodzie poniżej szczelin ma zapewnić transport cząstek stałych.
Ryc. 1. Schemat instalacji hydromechanicznego oczyszczania i usuwania osadów dennych ze zbiorników wodnych (Patent 228599)[1]
Ryc. 2. Schemat separatora szczelinowego wykorzystywany do komputerowych symulacji procesu separacji i optymalizacji jego konstrukcji
Zasada działania tego typu separatorów polega na tym, że w wyniku zmniejszenia prędkości, z transportowanej mieszaniny wydziela się grubsza frakcja (piasek), która wleczona po dnie trafia do szczelin. Zgodnie z teorią Hazena, czas t opadania cząstki stałej z prędkością wgr ≈ wss na głębokości h jest równy czasowi jego transportu poziomego na odległość l = t∙v. Prędkość przepływu wody w separatorze (v) powinna być uzależniona od prędkości opadania cząstki stałej, której usunięcie jest pożądane. Parametrami obliczeniowymi separatorów poziomych korytowych są: prędkość przepływu, czas przepływu oraz hydrauliczne obciążenie powierzchni piaskownika.
Ryc. 3. Schematy separatora szczelinowego: widok boczny, przekrój podłużny w osi i widok z góry. Wymiary podano w mm.
Więcej informacji o technologii:
Kontakt z Brokerem Technologii
Centrum Innowacji i Transferu Technologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu
Kolegium Rungego
ul. Wojska Polskiego 52
60-627 Poznań
tel. (0) 61 846 62 63
e-mail: ciitt@up.poznan.pl
ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA OFERT NA NABYCIE LICENCJI NA TECHNOLOGIĘ/NABYCIE PRAW DO TECHNOLOGII
-
Formularz oferty zakupu praw
[ .pdf ] 339.97 KB
-
Formularz oferty zakupu licencji
[ .pdf ] 339.65 KB