Sposób modyfikacji węgla aktywnego do elektrod kondensatorów elektrochemicznych dla energetyki odnawialnej

Politechnika Poznańska
Przedmiotem wynalazku jest sposób modyfikacji węgla aktywnego do elektrod kondensatorów elektrochemicznych, pozwalający na osiągnięcie lepszych parametrów pracy kondensatora elektrochemicznego.
Patenty / Zgłoszenia patentowe
Jednostki naukowe: Politechnika Poznańska
Numer zgłoszenia / patentu: Pat.238271 Poziom gotowości technologicznej (TRL): 3

Idea rozwiązania

Przedmiotem wynalazku jest sposób modyfikacji węgla aktywnego do elektrod kondensatorów elektrochemicznych, pozwalający                na osiągnięcie lepszych parametrów pracy kondensatora elektrochemicznego, w którym wykorzystano elektrody, w zakresie napięcia elektrycznego powyżej teoretycznego napięcia rozkładowego wody. Elektrody powstałe ze zmodyfikowanego węgla aktywnego przeznaczone są do stosowania w szczególności w kondensatorach pracujących w wodnym roztworze soli obojętnej, w szczególności wodnym roztworze siarczanu metalu alkalicznego jako elektrolicie zawierającym nośniki ładunku, nieprzyczyniającym się do nadania systemowi charakterystycznych właściwości redoks. Przedmiotem wynalazku jest sposób modyfikacji węgla aktywnego do elektrod kondensatorów elektrochemicznych, w którym węgiel aktywny do elektrod kondensatorów elektrochemicznych modyfikuje się amoniakiem przez adsorpcję par nad roztworem amoniaku, korzystnie 10%, w temperaturze pokojowej do momentu ustalenia się równowagi pomiędzy adsorbatem i parami amoniaku pochodzącymi z roztworu, korzystnie 1 godz.

Zalety rozwiązania i przewaga rynkowa

  • kondensator elektrochemiczny zawierający elektrody z węgla aktywnego modyfikowane według wynalazku charakteryzuje się możliwością zwiększenia napięcia pracy ponad 1,7 V dzięki zwiększeniu nadpotencjału zachodzących niekorzystnych reakcji redox, związanych z rozkładem elektrolitu,
  • korzystne skutki wynalazku obejmują kondensator elektrochemiczny operujący w roztworze wodnym soli obojętnej mogący pracować cyklicznie w zakresie do 1,8 V zachowując niezmienione wartości pojemności i oporu wewnętrznego przez 3000 cykli ładowania/wyładowania prądem o gęstości 1 A/g,
  • modyfikacja amoniakiem według wynalazku obniża wartość prądu upływu podczas potencjostatycznego utrzymywania superkondensatora przy napięciu 1,8 V. W efekcie prowadzi to do spowolnienia procesu samowyładowania kondensatora                  po wyłączeniu go z obwodu. Dodatkowo traktowanie amoniakiem zwiększa zwilżalność elektrod, co jest szczególnie korzystne, gdy materiał elektrodowy wykazuje znaczne właściwości hydrofobowe.

Potencjalni klienci

Producenci magazynów energii dla energetyki odnawialnej.

Stan ochrony prawnej

Przyznany patent
Sposób modyfikacji węgla aktywnego do elektrod kondensatorów elektrochemicznych nr Pat.238271

Link do oferty CTT PP: https://put.poznan.pl/ctt-zaproszenia-nc


Kontakt z Brokerem Technologii

Centrum Transferu Technologii Politechniki Poznańskiej

pl. Marii Skłodowskiej-Curie 5

Biuro 409

60-965 Poznań

e-mail: ctt@put.poznan.pl

ctt-pp.png

Czy wyrażasz zgodę na przechowywanie cookies przez pactt.pl?

Zapisano