Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich
Przedmiotem wynalazku jest sposób otrzymywania tworzywa poli(chlorek winylu)-tlenek nieorganiczny/lignina.
Patenty / Zgłoszenia patentowe
Jednostki naukowe: Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich
Numer zgłoszenia / patentu: 230971 B1
Przedmiotem wynalazku jest sposób otrzymywania tworzywa poli(chlorek winylu)-tlenek nieorganiczny/lignina.
Charakterystyka sposobu otrzymywania tworzywa

Istotą wynalazku jest sposób otrzymywania tworzyw poli(chlorek winylu)-tlenek nieorganiczny/lignina charakteryzujący się tym, że do mieszalnika wyposażonego w mieszadło wolnoobrotowe wprowadza się 210 g mieszanki PVC zawierającej środki pomocnicze w tym 8 g cynoorga- 4 PL 230 971 B1 nicznego stabilizatora termicznego i 2 g smaru wosku parafinowego oraz od 4,2 g do 21,0 g, korzystnie 15 g wysuszonego napełniacza hybrydowego składającego się z SiO2, lub MgO, lub CaO, lub ZnO, lub TiO2, lub CuO, lub ZrO2, korzystnie SiO2, oraz ligniny w stosunku wagowym od 20:1 do 1:20, korzystnie 5:1, dalej całość miesza się, a następnie mieszaninę ugniata się w plastografometrze w temperaturze 180–200°C, korzystnie 190°C, przy szybkości obrotowej rotora 10–50 min-1, korzystnie 30 min-1 do momentu zżelowania mieszanki.

Zalety wynalazku

Uzyskano następujące efekty techniczno-użytkowe:

  • otrzymane tworzywa charakteryzują się zdefiniowanymi właściwościami morfologiczno- -mikrostrukturalnymi,
  • produkty PVC-tlenek nieorganiczny/lignina posiadają korzystne właściwości mechaniczne, · otrzymane układy charakteryzują się ponadto korzystnymi właściwościami termicznymi z punktu widzenia przetwórczego oraz użytkowego,
  • możliwość zastosowania tworzyw polichlorowinylowych napełnionych materiałami hybrydowymi typu tlenek nieorganiczny/lignina w wielu dziedzinach m.in. w budownictwie.

Walory użytkowe i ekonomiczne oraz postęp w rozwiązywaniu problemów ekologicznyc h wpływają na stały wzrost zużycia poli(chlorku winylu) (PVC) oraz stymulują postęp w technologii jego otrzymywania i przetwarzania. Cechą wyróżniającą PVC spośród innych termoplastycznych polimerów jest możliwość modyfikacji jego właściwości w szerokim zakresie, między innymi przez wprowadzenie szeregu związków pomocniczych w mieszaninach z tym polimerem, w tym napełniaczy. Polimer ten stanowi zatem podstawę surowcową do wytwarzania rozmaitych tworzyw polichlorowinylowych, co wynika również z jego konkurencyjności cenowej w stosunku do innych polimerów.

Zastosowanie tworzywa

Tworzywa mają zastosowanie do produkcji elementów kształtowych np. ram okiennych przeznaczonych dla budownictwa lub kształtowych elementów wyposażenia sprzętu AGD.


Kontakt z Brokerem Technologii
Regionalne Centrum Innowacyjności Centrum Transferu Technologii, Uniwersytet Technologiczno - Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy

Dorota Flizikowska

tel. +48 52 340 85 83, +48 662 149 036

e-mail: dorota.flizikowska@utp.edu.pl

rci_ctt_logo.jpg

Czy wyrażasz zgodę na przechowywanie cookies przez pactt.pl?

Zapisano