
Jednostki naukowe: Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
Numer zgłoszenia / patentu: P.427987
Test diagnostyczny wyznaczający poziom arsenu we krwi u mężczyzn do 60 roku życia, celem ułożenia odpowiedniej diety wyrównującej niedobór tego pierwiastka chemicznego.
Opis testu diagnostycznego
W oparciu o ocenę stężenia arsenu w organizmie, metoda ta pozwala obniżyć ryzyko wystąpienia nowotworów u mężczyzn.
Niedobór arsenu występuje u ok. 20% młodych mężczyzn. Opracowany sposób prowadzi do zmniejszenia liczby zachorowań na nowotwory złośliwe w grupach szczególnie narażonych na ich występowanie. Wyniki najnowszych badań wskazują, że u mężczyzn poniżej 60 roku życia niskie stężenie arsenu w organizmie związane jest z blisko 10-krotnie zwiększonym ryzykiem zachorowania na nowotwory złośliwe. Badania laboratoryjne to obecnie jedno z najtańszych źródeł informacji diagnostycznej. Szacuje się, że są podstawą ok. 60% decyzji lekarskich i generują ok. 3,3% kosztów opieki zdrowotnej. W Polsce zarejestrowanych jest ok. 2700 diagnostycznych laboratoriów medycznych o zróżnicowanej wielkości i różnym zakresie badań. Przewiduje się, że w Polsce na 100 tys. mieszkańców przypada 7 laboratoriów. W celu oceny stężenia arsenu u danego pacjenta niezbędne jest przeprowadzenie badania krwi. W przypadku znacznego niedoboru arsenu u mężczyzn możliwe jest zaproponowanie sposobu jego wyrównywania poprzez modyfikację diety.
Zastosowanie
Metoda stosowana w celu wyrównywania niedoborów arsenu u mężczyzn poprzez modyfikację diety, w konsekwencji pozwala obniżyć ryzyko wystąpienia raka u mężczyzn z niedoborem arsenu dzięki ocenie jego stężenia w organizmie. Wynalazek ma zastosowanie w branży medycznej w profilaktyce chorób nowotworowych u mężczyzn. Głównym odbiorcami opracowanej metody diagnostycznej oraz sposobu podwyższania niedoborów arsenu w organizmie są mężczyźni z grupy wysokiego ryzyka (jako odbiorcy końcowi), szpitale, laboratoria diagnostyczne, lekarze.
Metoda przeznaczona jest do odpowiedniej diagnozy, suplementacji i ustalania diety mężczyzn z wysokiej grupy ryzyka oraz przyczyni się do zmniejszenia liczby zachorowań na nowotwory złośliwe.
Odbiorcy produktu
- Onkologiczne Poradnie Genetyczne,
- Poradnie dietetyczne,
- Rynek diagnostyki na bazie krwi, a w wąskim znaczeniu – rynek diagnostyki metali ciężkich we krwi oraz rynek dietetyki dla mężczyzn,
- Rynek suplementów diety.
Kontakt z Brokerem Technologii
Centrum Transferu Technologii, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
tel. +48 91 480 08 75
e-mail: cttpum@pum.edu.pl