Uniwersytet Łódzki
Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania warstw podtynkowych, izolacyjnych, mających zastosowanie zwłaszcza w budownictwie.
Patenty / Zgłoszenia patentowe
Jednostki naukowe: Uniwersytet Łódzki
Numer zgłoszenia / patentu: 410037
Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania warstw podtynkowych, izolacyjnych, mających zastosowanie zwłaszcza w budownictwie.

Sposób polega na tym, że sporządza się mieszaninę składającą się z uzdatnionego odpadowego fosfogipsu w ilości 8 - 15% wag., popiołu lotnego w ilości 12 - 20% wag., cementu portlandzkiego w ilości 35 - 50% wag. i 30 - 40% wag. wody. Uzdatnianie fosfogipsu surowego polega na wymieszaniu go z wapnem palonym w ilości 1,5% wag. w stosunku do masy fosfogipsu surowego i wygrzewaniu od temperatury otoczenia, utrzymując gradient temperatury 0,05 - 0,33 deg/s do usunięcia zawartości grup siarczanowych SO4-2 poniżej 0,23% wag., oznaczanych w temperaturze otoczenia dowolną metodą ilościową.

Całość mieszaniny miesza się i pozostawia do sezonowania w temperaturze od 293 do 323 K. Jako wody zarobowej używa się wody uzdatnionej magnetycznie w zewnętrznym, stałym polu magnetycznym o indukcji w zakresie do 1,2 T, w czasie korzystnie 0,5 godziny.


Kontakt z Brokerem Technologii
Centrum Transferu Technologii, Uniwersytet Łódzki

+48 42 635 49 87

e-mail: ctt@uni.lodz.pl

uniwersytet-lodzki_ctt.jpg

Czy wyrażasz zgodę na przechowywanie cookies przez pactt.pl?

Zapisano