
Jednostki naukowe: Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego
Numer zgłoszenia / patentu: P.396750 PAT.222266
Przedmiotem wynalazku jest stanowisko badawcze do badań parametrów odrzutu i/lub podrzutu broni strzeleckiej.
Stanowisko przeznaczone jest zwłaszcza do pomiaru i rejestracji przemieszczeń i przyspieszeń broni w czasie odrzutu, siły odrzutu oraz kąta i prędkości kątowej podrzutu. Tego rodzaju pomiary umożliwiają przeprowadzenie badań i wyznaczenie charakterystyk odrzutu i podrzutu broni strzeleckiej.
Przegląd światowych tendencji rozwojowych i obecny stan techniki w dziedzinie badań broni małokalibrowej pokazał, iż brak jest obecnie w dostępnej literaturze opisów i przykładów podobnych stanowisk badawczych, które umożliwiałyby pomiar parametrów odrzutu i podrzutu broni strzeleckiej w czasie strzału. Obecnie stosowane układy pomiarowe przewidziane do badania tych zjawisk, pozwalają na jedynie powierzchowne ich zbadanie. Dzieje się tak, dlatego, że kafar, czy wahadło strzeleckie, pozwalają zbadać jedynie maksymalną prędkość (energię) odrzutu, nie dając informacji na temat zmian tych parametrów w czasie trwania zjawiska. Jeszcze gorzej przedstawiają się możliwości badania podrzutu i obrotu broni, ponieważ przyrządów pozwalających badać parametry podrzutu i obrotu broni, jak na razie nie zbudowano.
Stanowisko badawcze do badań parametrów odrzutu i/lub podrzutu broni strzeleckiej charakteryzuje się tym, że zawiera podstawę z prowadnicami oraz co najmniej zespół urządzeń do badania odrzutu broni strzeleckiej i korzystnie zespół urządzeń do badania podrzutu broni oraz układ pomiarowo-rejestrujący.
Stanowisko charakteryzuje się tym, że prowadnice korzystnie stanowią odrębne elementy i są zamocowane do podstawy rozłącznie oraz, że podstawa zawiera szereg otworów montażowych dostosowanych do montażu różnych konfiguracji stanowiska.
Kontakt z Brokerem Technologii
Centrum Transferu Technologii, Wojskowa Akademia Techniczna
tel. +48 261 83 90 88