Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich
Przedmiotem rozwiązania według wynalazku jest system komunikacji roju dronów mający na celu unikanie kolizji pomiędzy dronami w roju, w którego skład wchodzą urządzenia komunikacyjne, protokół komunikacyjny, oraz algorytmy sterowania dronami w roju.
Patenty / Zgłoszenia patentowe
Jednostki naukowe: Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich
Numer zgłoszenia / patentu: PL 431104
Przedmiotem rozwiązania według wynalazku jest system komunikacji roju dronów mający na celu unikanie kolizji pomiędzy dronami w roju, w którego skład wchodzą urządzenia komunikacyjne, protokół komunikacyjny, oraz algorytmy sterowania dronami w roju. Głównym zastosowaniem sytemu są pokazy lotów rojów (przede wszystkim typu light show), składających się z wielu dronów (kilka tysięcy).
Charakterystyka systemu komunikacji

W dobie gwałtownego rozwoju dronów kolizje mogą stać się plagą. Pojawia się, zatem potrzeba tworzenia systemów antykolizyjnych. Nasz unikalny algorytm zdecydowanie zmniejsza szanse kolizji, szczególnie w sytuacjach nieplanowanych.

Nasz wyróżniający się wynalazek zakłada, iż dron reaguje na inne drony lub przeszkody znajdujące się w jego pobliżu. Każdy z bezzałogowych statków powietrznych posiada informacje o swoim położeniu z odbiornika GPS, (którą również rozsyła) oraz zna położenie, wektor prędkości i wektor misji innych dronów z roju. Każdy, z bezzałogowców wytwarza wokół siebie wirtualną sferę, gdy zostanie ona naruszona system antykolizyjny się uaktywnia, nie doprowadzając do kolizji. Ponadto Wprowadzenie algorytmu unikania kolizji realizowanego przez komputer sterujący samego drona (a nie w sposób scentralizowany przez stację naziemną) redukuję ryzyko wystąpienia takiej kolizji np. w przypadku usterki stacji naziemnej.

Zalety z zastosowania systemu

Kolizja to nie tylko potencjalna strata cennego sprzętu, ale także utrata zlecenia czy też przerwania ważnego pokazu. Nasz unikalny algorytm jest inspirowany fizyką cząstek elementarnych. Jest to istotne usprawnienie w stosunku do stanu bieżącego, które pozwala istotnie poprawić efektywność i bezpieczeństwo. Głównym zastosowaniem są pokazy lotów rojów (przede wszystkim typu light show), składających się z wielu dronów (kilka tysięcy).


Kontakt z Brokerem Technologii
Regionalne Centrum Innowacyjności Centrum Transferu Technologii, Uniwersytet Technologiczno - Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy

Dorota Flizikowska

tel. +48 52 340 85 83, +48 662 149 036

e-mail: dorota.flizikowska@utp.edu.pl

rci_ctt_logo.jpg

Czy wyrażasz zgodę na przechowywanie cookies przez pactt.pl?

Zapisano