
Jednostki naukowe: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Numer zgłoszenia / patentu: P.440924
Opis technologii
Technologia wytwarzania łuszczki falistej, polega na poddaniu ciepłej i wilgotnej łuszczki drewnianej, pochodzącej bezpośrednio z procesu skrawania na skrawarkach, w których nastawione są standardowe dla nich parametry technologiczne, pofalowaniu między dwoma formami nakładanymi na ryflowane powierzchnie walcy (górnego i dolnego).
Walce obracają się współbieżnie i pociągają płaską łuszczkę najpierw ją zaginając, a następnie zgniatając. Średnica ryflowanych walcy powinna być odpowiednia do wysokości form i ukształtowana w taki sposób, aby podczas obrotu pojedyncze ogniwa formy górnej i dolnej nie kolidowały ze sobą. W tym celu dla przykładowej wysokości ogniwa równej 30 mm oraz długości podstawy ogniwa równej 50 mm, średnica ryflowanego walca nie powinna być mniejsza niż 600 mm. Po zagięciu i sprasowaniu łuszczki między dwoma formami nawiniętymi na ryflowane walce łuszczka poddawana jest procesowi utrwalania krzywoliniowego kształtu. Utrwalanie kształtu odbywa się po opuszczeniu przez formy ryflowanych walców, w sekcji gdzie formy rozwinięte są na płaskiej powierzchni w środowisku nadmuchu suchego powietrza o temperaturze 100ºC - 150ºC i wilgotności względnej powietrza 10%-40%.
W zależności od gatunku drewna proces utrwalania kształtu może trwać od kilku do kilkunastu minut, to jest aż do uzyskania przez łuszczkę wilgotności bezwzględnej około 4%. Kolejnym procesem jest relaksacja naprężeń w łuszczce, która także odbywa się między formami rozwiniętymi na płaskiej powierzchni. Proces relaksacji i kondycjonowania falistej łuszczki uznaje się za zakończony gdy łuszczka uzyska stan równowagi higroskopijnej z warunkami otoczenia o wilgotności względnej powietrza około 60% i temperaturze około 21ºC.
Urządzenie do krzywoliniowego formowania drewnianej łuszczki falistej: A o działaniu cyklicznym, B o działaniu ciągłym
Więcej informacji o technologii:
Technologia została opracowana w projekcie pt. Lekkie drewnopochodne płyty komórkowe z auksetycznymi rdzeniami, który był finansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Narodowego Centrum Nauki, w ramach programu TANGO IV, nr umowy: TANGO-IV-A/0022/2019-00.
Kontakt z Brokerem Technologii
Centrum Innowacji i Transferu Technologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu
Kolegium Rungego
ul. Wojska Polskiego 52
60-627 Poznań
tel. (0) 61 846 62 63
e-mail: ciitt@up.poznan.pl
ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA OFERT NA NABYCIE LICENCJI NA TECHNOLOGIĘ/NABYCIE PRAW DO TECHNOLOGII
-
Formularz oferty zakupu praw
[ .pdf ] 303.53 KB
-
Formularz oferty zakupu licencji
[ .pdf ] 308.30 KB
-
Zaproszenie
[ .pdf ] 570.12 KB