
Jednostki naukowe: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Numer zgłoszenia / patentu: P.428654 z dnia 23.01.2019 r. Poziom gotowości technologicznej (TRL): 8
INFORMACJE O URZĄDZENIU
Konstrukcja podajnika biomieszanki (ryc.1). została rozwiązana w taki sposób, aby urządzenie można było łatwo podłączyć i dostosować do certyfikowanej linii technologicznej wytwarzającej brykiety z założoną wydajnością ok. 60 kg/h (ryc.2.) Podawanie materiału umożliwia podajnik ślimakowy umieszczony wewnątrz zbiornika, w jego dolnej części. Urządzenie zostało wyposażone w system sterowania połączony z motoreduktorem, który umożliwia zmianę obrotów przenośnika ślimakowego w dużym zakresie. Układ sterowania umożliwia dawkowanie składnika biomieszanki w takiej ilości, aby zapewnić odpowiedni udział procentowy komponentów w produkcie.
Ryc.1. Podajnik osadu z szafką sterującą
Ryc.2. Podajnik osadu współpracujący z brykieciarką
PRZYGOTOWANIE OSADU
Ponieważ biomieszanka, z której są wytwarzane brykiety, powinna mieć wilgotność ok. 25%, osad ściekowy, najpierw odwodniony (wilgotność ok. 85%), musi być podsuszony do wilgotności od 20 do 30%. W projekcie zaplanowano suszenie osadu metodą solarną. W metodzie tej konstruuje się zadaszenie w formie szklarni lub tunelu pokrytego folią i suszy się osad w warstwie 20 – 30 cm z wykorzystaniem energii słonecznej i efektu cieplarnianego (ryc.3). Suszenie osadu przy temperaturze zewnętrznej powyżej 20 0C trwa kilkanaście dni.
Ryc. 3. Tunel do suszenia osadu z czujnikami do pomiaru parametrów
WYTWARZANIE BRYKIETÓW
Prototyp instaluje się na certyfikowanej linii wytwarzającej brykiety oraz przeprowadza kalibrację urządzenia. Wytworzone przy pomocy prototypu mieszanki zawierały od 23 do 50% osadu ściekowego, a wilgotność wynosiła od 14 do 24%. Maszyna brykietująca pracowała ze średnią wydajnością 67 kg/h. Ciężar brykietu był zależny od obrotów silnika podajnika i wynosił od 4 do 6,5 kg/m (ryc.4).
Ryc.4. Brykiety wytworzone z biomieszanki
ZASTOSOWANIE:
- osad, zwłaszcza z małych komunalnych oczyszczalni ścieków, po odpowiednim przygotowaniu może być poddawany brykietowaniu w postaci biomieszanki z sieczką słomianą i wykorzystywany w celach energetycznych,
- biomieszanka w postaci brykietu produkowanego przy odpowiednio dobranych parametrach urządzenia może być magazynowana i wykorzystywana rolniczo,
- rozwiązanie jest przeznaczone dla przedsiębiorstw komunalnych eksploatujących oczyszczalnie ścieków we współpracy z przedsiębiorstwem produkującym wysokiej jakości maszyny do produkcji biopaliwa.
Więcej informacji o technologii:
Kontakt z Brokerem Technologii
Centrum Innowacji i Transferu Technologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu
Kolegium Rungego
ul. Wojska Polskiego 52
60-627 Poznań
tel. (0) 61 846 62 63
e-mail: ciitt@up.poznan.pl
ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA OFERT NA NABYCIE LICENCJI NA TECHNOLOGIĘ/NABYCIE PRAW DO TECHNOLOGII
-
Formularz oferty zakupu praw
[ .pdf ] 334.93 KB
-
Formularz oferty zakupu licencji
[ .pdf ] 335.31 KB