Układ stacjonarnego nagrzewania indukcyjnego wybranych powierzchni formy wtryskowej do produkcji wyprasek cienkościennych dla motoryzacji i AGD

Politechnika Poznańska
Przedmiotem wynalazku jest układ stacjonarnego nagrzewania indukcyjnego wybranych powierzchni formy wtryskowej.
Patenty / Zgłoszenia patentowe
Jednostki naukowe: Politechnika Poznańska
Numer zgłoszenia / patentu: Pat.232766 Poziom gotowości technologicznej (TRL): 5

Idea rozwiązania

Przedmiotem wynalazku jest układ stacjonarnego nagrzewania indukcyjnego wybranych powierzchni formy wtryskowej składający              się z induktora, koncentratora pola magnetycznego podłączonego do źródła zasilania wysokiej częstotliwości przy pomocy przewodu oraz wkładki ferromagnetycznej podatnej na działanie zmiennego pola magnetycznego charakteryzujący się tym, że induktor zamontowany jest
w gnieździe formującym wykonanym z materiału o niskiej podatności na działanie zmiennego pola magnetycznego w sąsiedztwie wyznaczonych powierzchni formujących, odseparowanych od pozostałych powierzchni poprzez zastosowanie wkładki ferromagnetycznej aktywnej na działanie zmiennego pola magnetycznego.

Zalety rozwiązania i przewaga rynkowa

Przedmiotem wynalazku jest układ stacjonarnego nagrzewania indukcyjnego wybranych powierzchni formy wtryskowej pozwalający           na eliminację lokalnych wad produkowanych wyprasek przy braku lub nieznacznym wydłużeniu czasu cyklu w stosunku do klasycznego procesu wtryskiwania.

Zespół składa się z induktora, koncentratora pola magnetycznego oraz wkładki ferromagnetycznej podatnej na działanie zmiennego pola magnetycznego generowanego przez induktor. Induktor wraz z koncentratorem montowany jest w sąsiedztwie wyznaczonych powierzchni formujących odseparowanych od pozostałych powierzchni poprzez zastosowanie wkładki ferromagnetycznej aktywnej na działanie zmiennego pola magnetycznego powodując ich nagrzewanie.

Układ według wynalazku pozwala na energooszczędną produkcję wyprasek pozbawionych wad poprzez dynamiczne nagrzewanie wybranych powierzchni formujących. Energia pochodząca od induktora kierowana jest jedynie do tych obszarów formowania, które odpowiedzialne są za powstawanie wad w produkowanych wyrobach. Pozwala to na skrócenie czasu cyklu produkcyjnego oraz redukcję energochłonności procesu w porównaniu do innych metod nagrzewania indukcyjnego form.

Potencjalni klienci

Producenci form wtryskowych oraz wyprasek cienkościennych, produkujący wyroby ilościach przekraczających 100 tys. szt. rocznie z dużymi wymaganiami jakościowymi (motoryzacja, AGD).

Stan ochrony prawnej

Przyznany patent
Układ stacjonarnego nagrzewania indukcyjnego wybranych powierzchni formy wtryskowej nr Pat.232766
https://ewyszukiwarka.pue.uprp.gov.pl/search/pwp-details/P.419434

Link do oferty CTT PP: https://put.poznan.pl/ctt-zaproszenia-ime


Kontakt z Brokerem Technologii

Centrum Transferu Technologii Politechniki Poznańskiej

pl. Marii Skłodowskiej-Curie 5

Biuro 409

60-965 Poznań

e-mail: ctt@put.poznan.pl

ctt-pp.png

Czy wyrażasz zgodę na przechowywanie cookies przez pactt.pl?

Zapisano