Politechnika Wrocławska
Oferta dotyczy urządzenia do absorpcji energii promieniowania słonecznego bezpośredniego i rozproszonego do celów grzewczych, dedykowanego do użytku w klimacie umiarkowanym w okresie zimowym. Rozwiązanie zasadniczo zwiększy efektywność poboru energii
Patenty / Zgłoszenia patentoweKnow-how
Jednostki naukowe: Politechnika Wrocławska
Numer zgłoszenia / patentu: P.410638

Oferta dotyczy urządzenia do absorpcji energii promieniowania słonecznego bezpośredniego i rozproszonego do celów grzewczych, dedykowanego do użytku w klimacie umiarkowanym w okresie zimowym. Rozwiązanie zasadniczo zwiększy efektywność poboru energii słonecznej w okresach zimowych w klimacie umiarkowanym.

Szczegóły techniczne

Przedmiotem oferty technologicznej jest urządzenie do absorpcji energii promieniowania słonecznego bezpośredniego i rozproszonego do celów grzewczych, dedykowanego do użytku w klimacie umiarkowanym w okresie zimowym.
Na ofertę technologiczną składają się:

  1. Wynalazek pn. „Urządzenie do absorpcji energii promieniowania słonecznego” zgłoszony do ochrony patentowej (numer zgłoszenia patentowego: P. 410638)
  2. Poufne know-how zawierające spisaną wiedzę rozszerzającą zawartość opisu patentowego objętego ww. zgłoszeniem.

Zgodnie z opisem patentowym, urządzenie charakteryzuje się tym, że płaski absorber umieszczony jest pionowo, jego obie powierzchnie aktywnie absorbują promieniowanie, a każda z tych powierzchni pokryta jest obszarem izolacji transparentnej, która utworzona jest z warstw usytuowanych równolegle względem siebie w taki sposób, by krawędź każdej z nich stykająca się z powierzchnią płaskiego absorbera położona była nieco powyżej drugiej jej krawędzi, warstwy te wykonane są z materiału przepuszczającego promieniowanie słoneczne i pochłaniającego promieniowanie cieplne, natomiast powierzchnie refleksyjne usytuowane są po obu końcach płaskiego absorbera. […] Obszar izolacji transparentnej utworzony jest z warstw w postaci płyt, lub cienkościennych rurek, lub z warstw w postaci kanałów.

Technologia została częściowo zwalidowana w skali laboratoryjnej – przeprowadzono zaawansowane testy symulacyjne.

Zastosowania / rynki

Oferowane rozwiązanie może zostać zastosowane w branży produkcji kolektorów słonecznych dedykowanych do uzyskiwania energii grzewczej z promieniowania słonecznego, z przeznaczeniem do użytkowania w krajach znajdujących się w strefie klimatu umiarkowanego.

Innowacyjność / korzyści

Główną korzyścią wynikającą z zastosowania rozwiązania w praktyce przemysłowej jest istotne ograniczenie strat ciepła kolektora słonecznego. Efekt ten uzyskiwany jest dzięki wyraźnemu ograniczeniu strat ciepła płyty absorbera spowodowanych przewodzeniem, konwekcją i promieniowaniem cieplnym, co jest konsekwencją wysokiego współczynnika absorpcji promieniowania słonecznego rozproszonego i szczególnie niskiego współczynnika radiacyjnych strat ciepła.

Dzięki wdrożeniu rozwiązania możliwa będzie produkcja kolektorów słonecznych o wysokiej efektywności działania nie tylko w sezonie wiosennym, letnim i jesiennym, ale także w okresie zimowym. Przewiduje się, że zastosowanie izolacji transparentnej o grubości nie większej niż 10 cm pozwoli zwiększyć dwukrotnie w stosunku do rozwiązań dostępnych na rynku efektywność konwersji energii promieniowania słonecznego w energię cieplną nadającą się do ogrzewnictwa pomieszczeń w okresie zimowym.


Kontakt z Brokerem Technologii
Wrocławskie Centrum Transferu Technologii, Politechnika Wrocławska

Jacek Pietrzak

tel. 71 320 43 42

e-mail: jacek.pietrzak@pwr.edu.pl

wctt-logo.jpg

Czy wyrażasz zgodę na przechowywanie cookies przez pactt.pl?

Zapisano