Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich
Urządzenie do rehabilitacji stawu promieniowo-nadgarstkowego, mające zastosowanie u pacjentów w okresie usprawniania po leczeniu zachowawczym, jak i po operacyjnym nastawieniu złamania i stabilizacji implantami stabilizującymi.
Patenty / Zgłoszenia patentowe
Jednostki naukowe: Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich
Numer zgłoszenia / patentu: PL.400372, PL.411722, US No.62/136,065
Urządzenie do rehabilitacji stawu promieniowo-nadgarstkowego, mające zastosowanie u pacjentów w okresie usprawniania po leczeniu zachowawczym, jak i po operacyjnym nastawieniu złamania i stabilizacji implantami stabilizującymi.

Rehabilitacja dotyczy przede wszystkim: ruchu w stawie promieniowo-nadgarstkowym, dla zgięcia dłoniowego oraz zgięcia grzbietowego i odchylenia promieniowego, oraz łokciowego. Urządzenie może być wykorzystane w ośrodkach rehabilitacyjno-terapeutycznych, jak i ośrodkach zdrowia.

Znanych jest szereg urządzeń o pokrewnej funkcjonalności, ale odmiennej konstrukcji. np. urządzenie znane ze zgłoszenia patentowego PL.400372, i PL.411722, oraz zgłoszenia US No.62/136,065. Znane urządzenia wykorzystują siłowniki hydrauliczne z dużym skomplikowaniem osprzętu.

W porównaniu z tymi urządzeniami, rozwiązanie wg wynalazku zdecydowanie różni się konstrukcją, ma odmienny mechanizm regulacji obciążenia, oraz umożliwia ćwiczenia mięśni ramienia.

Urządzenie przeznaczone jest w szczególności dla pacjentów po wygojonych złamaniach dalszego odcinka kości przedramienia. Złamania te, dominują wśród wszystkich złamań wieku podeszłego (złamania osteoroptyczne). Niewłaściwie usprawnienie lecznicze prowadzą do trwałego uszczerbku na zdrowiu – po urazowego usztywnienia w stawie promieniowo-nadgarstkowym. Usprawnienie w poradni dla tej grupy wiekowej nie zawsze jest łatwe, stąd wskazane jest leczenie w warunkach domowych z zastosowaniem proponowanego wynalazku.

Urządzenie według wynalazku jest proste w działaniu, niezależne od źródła zasilania zewnętrznego, a tym samym niezawodne, pozwalające pacjentowi na samodzielne prowadzenie rehabilitacji. Urządzenie pozwala na usprawnienie zakresu ruchu w stawie promieniowo-nadgarstkowym. Pacjent wykonuje czynne ruchy ze stałym oporem w trzech płaszczyznach:

  • pronacji/supinacji,
  • zgięcia/prostowania,
  • przywiedzenia/odwiedzenia.

Zaletą urządzenia jest również możliwość ćwiczenia ręki przy stałym oporze mobilizując wszystkie mięśnie oddziałujące na ruchy w stawie promieniowo nadgarstkowym i sąsiednich stawach ręki. Jednocześnie zwiększa się zakres ruchu poprzez zmniejszenie sztywności więzadłowo-torebkowej.


Kontakt z Brokerem Technologii
Regionalne Centrum Innowacyjności Centrum Transferu Technologii, Uniwersytet Technologiczno - Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy

Dorota Flizikowska

tel. +48 52 340 85 83, +48 662 149 036

e-mail: dorota.flizikowska@utp.edu.pl

rci_ctt_logo.jpg

Czy wyrażasz zgodę na przechowywanie cookies przez pactt.pl?

Zapisano