
Jednostki naukowe: Uniwersytet Śląski w Katowicach
Numer zgłoszenia / patentu: P.398216
Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do terapii blizn i/lub bliznowców powstałych na skórze.
Stan obecny
Zarówno blizny jak i bliznowce są znaczącym problemem po zabiegowym uszkodzeniu skóry. Często, równolegle do leczenia ogólnoustrojowego prowadzi się specjalistyczną terapię blizn. Z dotychczasowych metod leczenia wyróżnia się m.in. metody klasyczne oparte na zakładaniu opatrunków uciskowych z fluorowanymi steroidami, wstrzykiwaniu triamcinolonu lub interferonu hamującego syntezę kolagenu i proces włóknienia. Do innych metod zalicza się leczenie ultradźwiękami i jonoforezę, w tym dermatologiczną i kosmetyczną. Stosowane są różnorodne urządzenia do jonoforezy, często stacjonarne, zaopatrzone w procesory. Duże rozmiary i brak odpowiedniej mobilności takich urządzeń utrudniają prowadzenie terapii i podwyższają jej koszty ze względu na wysoką cenę specjalistycznego sprzętu, a także wymagają obsługi przez przeszkolony personel medyczny.
Nowe rozwiązanie w zakresie terapii leczenia blizn i bliznowców
Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do terapii blizn i/lub bliznowców powstałych na skórze. Urządzenie do terapii blizn i/lub bliznowców według wynalazku zawiera moduł w postaci emitera ultradźwiękowego przeznaczonego do terapii ultradźwiękowej z naniesionymi na nim elektrodami przeznaczonymi do jonoforezy oraz źródło zasilania i mikroprocesor. Urządzenie ma postać plastra zaopatrzonego w gąbkę nasączoną lekiem oraz układ kontroli temperatury w postaci czujników.
Zalety
- Proces leczenia, podawania leku, następuje bez ingerencji użytkownika, automatycznie.
- Urządzenie cechuje duża miniaturyzacja, a przez to wygoda użytkowania.
- Użytkowanie urządzenia przez samego pacjenta jest proste i nie wymaga ścisłej kontroli ze strony personelu medycznego.
- Zintegrowany mikroprocesor steruje w sposób inteligentny i automatyczny pracą całego urządzenia.
- Użytkownik posiada możliwość kontroli podawania, w tym wielkości aplikowanych dawek leku i określenia częstotliwości leku.
- Jednorazowość urządzenia pozwala na pominięcie potrzeby sterylizacji.
- Oszczędność kosztów zakupu naszego urządzenia, eliminuje konieczność zakupu stosunkowo drogich urządzeń stacjonarnych stosowanych dotąd w tego typu terapii.
- Urządzenie może informować pacjenta np. poprzez sygnał dźwiękowy o chwili podawania leku.
Obszary zastosowania
- Medycyna: chirurgia plastyczna, dermatologia.
- Kosmetologia i medycyna estetyczna.
Kontakt z Brokerem Technologii
Biuro Współpracy z Gospodarką, Uniwersytet Śląski w Katowicach
Biuro Współpracy z Gospodarką
tel. 32 359 23 36
e-mail: transfer@us.edu.pl