
Jednostki naukowe: Politechnika Świętokrzyska
Numer zgłoszenia / patentu: P. 222173
Przedmiotem oferty jest urządzenie elektromagnetyczne do tłumienia drgań mechanicznych.
Rozwiązania konstrukcyjne urządzenia elektromagnetycznego
Elementem składowym jest tłoczysko z magnesami trwałymi umieszczonymi w cylindrze, złożonym z pierścieni i obudowy ferromagnetycznej oraz cewek. Cewki mogą być połączone szeregowo lub równolegle i są dołączone do odbiornika energii elektrycznej. Odbiornikiem energii elektrycznej może być akumulator, kondensator lub przetwornica energoelektroniczna. Grubości magnesów pierścieniowych oraz pierścieni ferromagnetycznych i cewek pierścieniowych są jednakowe.
Zastosowanie wielu magnesów pierścieniowych daje wielobiegunowe pole magnetyczne, obejmujące pierścieniowe cewki uzwojenia. Każdy ruch magnesów trwałych powoduje zmianę pola magnetycznego obejmującego cewki pierścieniowe i generuje w nich siłę elektromotoryczną. Indukowana w cewkach siła elektromotoryczna po zamknięciu obwodu elektrycznego złożonego z tychże cewek i odbiornika wywołuje przepływ prądu.
Zalety elektromagnetycznego urządzenia do tłumienia drgań mechanicznych
- uzyskana energia elektryczna może zostać wykorzystana do zasilania przyłączonego odbiornika lub magazynowana w akumulatorze lub kondensatorze,
- brak połączeń czołowych w uzwojeniu, w którym generowana jest siła elektromotoryczna powoduje, że straty obciążeniowe energii elektrycznej są zminimalizowane,
- siła tłumiąca ruch elementu mechanicznego może być w łatwy sposób regulowana przez odpowiednie sterowanie odbiorem energii elektrycznej.
Zastosowanie urządzenia elektromagnetycznego
- samodzielne adaptacyjne układy redukcji drgań mechanicznych z możliwością odzysku energii,
- układy tłumiące ruchy pionowe kół pojazdów,
- aktywne układy redukcji hałasu.
Kontakt z Brokerem Technologii
Ośrodek Transferu Technologii, Politechnika Świętokrzyska
Justyna Domagalska
tel. 48 41 34-24-471
e-mail: j.domagalska@tu.kielce.pl