Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich
Istotą rozwiązania jest rejestracja przebiegu EKG i wstępna ocena ryzyka wystąpienia zagrożenia życia w zakresie zawału mięśnia sercowego.
Patenty / Zgłoszenia patentowe
Jednostki naukowe: Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich
Numer zgłoszenia / patentu: 227078
Istotą rozwiązania jest rejestracja przebiegu EKG i wstępna ocena ryzyka wystąpienia zagrożenia życia w zakresie zawału mięśnia sercowego.
Charakterystyka wynalazku

Rejestracja przebiegu EKG i wstępna ocena ryzyka wystąpienia zagrożenia życia odbywa się to w oparciu o ocenę odcinka ST w zapisie elektrycznej aktywności mięśnia sercowego, rejestrowanego przy użyciu elektrod podłączonych do kończyn górnych i dolnych. Układ po etapie filtracji rejestrowanego sygnału wykonuje analizę przebiegu i pod kątem cech odcinka ST i dalszą, automatyczną analizę personalizowaną na konkretnego użytkownika. Kolejno zarejestrowane przebie-gi EKG przesyłane są na urządzenia mobilne typu smartphon z aplikacją medyczną analizującą zarejestrowane przez urządzenie dane.

Układ do realizacji sposobu składa się z modułu rejestrującego oraz modułu przetwarzania przy czym w skład modułu rejestrującego wchodzi blok wstępnego formo-wania sygnału, blok akwizycji, blok transmisyjny zespołu elektrod, blok zasilania modułu rejestrujące-go, blok zasilania modułu przetwarzania, zaś w skład modułu przetwarzania wchodzi blok transmisyjny zespołu analizującego, blok przetwarzania, blok wizualizacji, blok alarmowania.

Zalety wykrywania i analizy sygnałów bioelektrycznych

Niedogodnością znanych rozwiązań jest ograniczenie możliwości wykazania wstępnej oceny stanu zdrowia osoby badanej bez udziału lekarza. To z kolei, w przypadku zaburzeń pracy serca może wpływać na jego niekorzyść pacjenta. Zaletą rozwiązania wg wynalazku jest wzrost dostępności urządzenia typu elektrokardiogram dla szerszego grona użytkowników, poprzez wzrost mobilności urządzenia dzięki miniaturyzacji oraz prostocie wykonania, przy jednoczesnym zachowaniu norm, jakie musi spełniać urządzenie medyczne.

Zastosowanie

Do zastosowania w:

  • zdalnej diagnostyce,
  • monitorowaniu pacjentów.

Kontakt z Brokerem Technologii
Regionalne Centrum Innowacyjności Centrum Transferu Technologii, Uniwersytet Technologiczno - Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy

Dorota Flizikowska

tel. +48 52 340 85 83, +48 662 149 036

e-mail: dorota.flizikowska@utp.edu.pl

rci_ctt_logo.jpg


Czy wyrażasz zgodę na przechowywanie cookies przez pactt.pl?

Zapisano