Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich
Patenty / Zgłoszenia patentowe
Jednostki naukowe: Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich
Numer zgłoszenia / patentu: PL 221397
Charakterystyka zespołu

Celem wynalazku jest usunięcie znanych wad i niedogodności poprzez zaprojektowanie urządzenia do napędu i sterowania wielotarczowego, wielootworowego rozdrabniacza materiałów kawałkowych, np. ziaren biomasy, biologicznych surowców roślinnych, granulowanych materiałów niejednorodnych i polimerowych, kawałkowych minerałów, jak również materiałów zawierających duże ilości wody; o nowej konstrukcji zespołu napędowego (pięciotarczowego rozdrabniacza wielootworowego, wielo krawędziowego) wyposażonego w połączenia ruchowe wałów i tulei, sprzęgła kształtowe, np. kłowe, oraz przekładnie pasowo-zębate z falownikami i silnikami asynchronicznymi – dla każdej tarczy; z systemem programowanego transportu i dozowania wsadu; w ten sposób tarcze charakteryzują się ruchem o kątach obrotu, prędkościach kątowych, takim, że krawędzie otworów przyspieszają tak, aby otwory z sąsiednich tarcz stanowiły naprzemiennie pary przestrzeni przepustowo-rozdrabniających na drodze od strony dozownika, podajnika do urządzenia odbiorczego, zasobnika.

Istota przedmiotowego rozwiązania polega na tym, że roboczy, pięciotarczowy zespół rozdrabniający nowej generacji, napędzany i sterowany jest pięcioma silnikami elektrycznymi, trójfazowymi. Napęd z silników, zasilanych przez falowniki, przekazywany jest za pomocą indywidualnych przekładni na poszczególne wały, lite lub drążone, obrotowe, na których, przez sprzęgła, rozłączne lub nierozłączne, zamocowane są tarcze robocze. W tarczach znajdują się otwory, których ruchy krawędzi – w połączeniu z ich odpowiednim ukształtowaniem i rozmieszczeniem – pełnią funkcję rozdrabniająco-przepustową. Tarcze rozdrabniające, umieszczone w korpusie roboczym urządzenia, mają jedną wspólną oś.

Tak zaprojektowana, skonstruowana i działająca, procesowa przestrzeń robocza urządzenia służy do transportu, mieszania, a przede wszystkim rozdrabniania przez odpowiednio napędzane i sterowane ścinanie ziarnowych surowców biologicznych, kawałkowych materiałów niejednorodnych i wielotworzywowych. Szczelina powierzchniowa, międzytarczowa, jako odległość ruchowa, wzdłużna, osiowa między powierzchniami tarcz roboczych stanowi przestrzeń roboczą mającą wpływ na stopień rozdrobnienia oraz inne charakterystyki użytkowe procesu, a odległość pomiędzy sąsiednimi parami powierzchni roboczych stanowi istotę skutecznego wielocięcia wsadu, częściowego a skutecznego odprowadzenia frakcji celowej, chłodzenia i jednocześnie możliwość szybkiej i łatwej wymiany elementów roboczych po zużyciu.

Zalety zespołu napędowego i sterującego rozdrabniacza

Tarcze rozdrabniające z licznymi, specjalnie wykonanymi, celowo konstrukcyjnie rozmieszczonymi otworami, są tak zaprojektowane, napędzane i sterowane, że zapewniają ciągły, wzajemny kontakt licznych wirujących ostrzy, narzędzi skrawających, powodując równomierne rozcinanie i skuteczne przemieszczanie się między nimi wsadu.

Odpowiednio ukształtowany i rozmieszczony otwór rozdrabniający, ruchy, prędkości oraz siły: wzdłużna i odśrodkowa wspomagają dodatkowo szybkiego i skutecznego dojście do krawędzi tnących, wyjście ukształtowanego geometrycznie produktu poza zespół rozdrabniający, roboczy do kontenera odbiorczego. Konstrukcja zespołu rozdrabniającego i napędowego, przy swojej zwartej budowie charakteryzuje się dużym bezpieczeństwem dla obsługującego, niską emisją hałasu, wysoką efektywnością energetyczną, ekologiczną i skutecznością działania.

Celowo wywołane zjawiska napędu i sterowania w roboczej przestrzeni międzytarczowej, wielokrawędziowego, wielootworowego kontaktu quasi-ścinającego maksymalizują:

  • wydajności,
  • równomierność,
  • sprawność,
  • stopień rozdrobnienia,

natomiast minimalizują:

  • zużycie energii
  • rozproszenie energii,
  • zapotrzebowanie mocy,
  • prędkości robocze.

Tak zrealizowany napędy, sterowania i skonstruowane powierzchnie, pary tnące pozytywnie wpływają na eliminację przyczyn nadmiernego zapotrzebowania mocy oraz zużywania się elementów roboczych.

Zastosowanie rozwiązania

Rozwiązanie może znaleźć szerokie zastosowanie w mechanicznym przetwórstwie biomasy energetycznej, w farmacji, przemyśle rolno-spożywczym, czy też recyklingu tworzyw polimerowych.


Kontakt z Brokerem Technologii
Regionalne Centrum Innowacyjności Centrum Transferu Technologii, Uniwersytet Technologiczno - Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy

Dorota Flizikowska

tel. +48 52 340 85 83, +48 662 149 036

e-mail: dorota.flizikowska@utp.edu.pl

rci_ctt_logo.jpg

Czy wyrażasz zgodę na przechowywanie cookies przez pactt.pl?

Zapisano