Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
Innowacyjny zestaw do pobierania krwi pępowinowej z pępowiny noworodków urodzonych przedwcześnie, w celu przeprowadzenia autohemotransfuzji.
Patenty / Zgłoszenia patentowe
Jednostki naukowe: Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
Numer zgłoszenia / patentu: 225365, EP 3171778
Innowacyjny zestaw do pobierania krwi pępowinowej z pępowiny noworodków urodzonych przedwcześnie, w celu przeprowadzenia autohemotransfuzji.
Opis zestawu do pobierania krwi pępowinowej

Zestaw do pobierania krwi pępowinowej wyposażony w co najmniej dwie igły różnej średnicy połączone ze zbiornikiem głównym, pozwala na zmianę igły do nakłucia żyły pępowinowej zależnie od aktualnych warunków anatomicznych u wcześniaka. Wynalazek zapewnia szybsze i skuteczniejsze pozyskiwanie krwi z łożyska oraz części łożyskowej sznura pępowinowego poprzez zastosowanie igieł o właściwościach dostosowanych do nakłuwania cienkościennych naczyń pępowinowych w pępowinie. Dzięki temu można uzyskać większą objętość pobranej krwi, co daje szanse na zwiększenie dostępności pobranego materiału biologicznego o charakterze terapeutycznym dla wcześniaków. Proces pobierania krwi pępowinowej jest bezpieczny dla matki w fazie bezpośrednio po urodzeniu i gwarantuje naturalne wydalenie łożyska bez zagrożenia dla zdrowia pacjentki.

Komórki macierzyste (KM) są niezwykle obiecujące w perspektywie ich zastosowania do regeneracji uszkodzonych tkanek. Na podstawie badań in vitro i in vivo uznaje się, że KM są zdolne do samoodnowy. Transplantacja KM może być wykorzystana jako narzędzie kliniczne do regeneracji tkanki, przywracając tym samym jej funkcjonalność. Przeszkodą w realizacji strategii z wykorzystaniem KM jest trudność pozyskiwania odpowiedniej liczby KM. Do znanych źródeł KM należy szpik kostny oraz krew pępowinowa. Potencjał krwi pępowinowej do regeneracji tkanek może być znacznie wyższy niż innych źródeł KM. Zespół pracujący nad technologią, ustalił, że we wczesnych etapach życia płodowego ilość krążących KM jest większa niż u noworodków donoszonych.

Dodatkowo, KM wcześniaków mają większy potencjał klonogenny niż u noworodków donoszonych. Wcześniaki z małą masą ciała do 1500 gramów z reguły przeżywają, ale najczęściej doznają uszkodzenia wielonarządowego skutkującego zaburzeniami rozwoju psychomotorycznego w dalszym życiu. Powodem tych uszkodzeń jest brak przystosowania do życia w warunkach zewnątrzmacicznych. Dzieci nadal przebywające w warunkach wewnątrzmacicznych osiągają dojrzałość do życia zewnątrzmacicznego w trakcie trwania ciąży i z reguły nie doznają uszkodzeń narządów i rozwijają się prawidłowo. Obserwacje wskazują, że objętość krwi obwodowej w łożysku i pępowinie wcześniaka może stanowić nawet 50% całej objętości krwi i taka objętość krwi nagle znika z organizmu w trakcie porodu.

U noworodków donoszonych ilość krwi w łożysku stanowi nie więcej niż 1/3 objętości jego krwi obwodowej. W efekcie wcześniaki zwykle wymagają kilku transfuzji uzupełniających po porodzie. Odpowiednio zebrana krew pępowinowa może być podana zwrotnie do organizmu wcześniaka w pierwszych dniach po porodzie i może być źródłem erytrocytów w celu leczenia niedokrwistości, co pozwala uniknąć lub ograniczyć liczbę allotransfuzji. Zespół opracowujący zestaw wykazał, że autohemotransfuzja krwi pępowinowej może zapobiegać lub ograniczać ilość powikłań typowych dla wcześniactwa wskutek zmniejszenia uszkodzenia narządów z powodu podjęcia funkcji naprawczych przez własne komórki macierzyste krwi pępowinowej.

Pobieranie i bankowanie krwi pępowinowej od wcześniaków obarczone jest ryzykiem niepowodzenia. Problemem natury biologicznej jest budowa anatomiczna naczyń pępowiny wcześniaczej (mała średnica i kruche ściany), natomiast problemem natury technicznej jest budowa istniejących zestawów do pobierania przystosowana do pępowin donoszonych (stała duża objętość antykoagulantu w pojemniku zbiorczym; standardowa, duża średnica igły do nakłuwania pępowiny). Proponowany zestaw do pobierania krwi z pępowiny wcześniaka jest wyposażony w dwie igły (mała i standardowa średnica) oraz w kalibrowany zbiornik dodatkowy z antykoagulantem celem dostosowania jego objętości do pobranej krwi pępowinowej.

Zestaw ten jest dostosowany do anatomicznych warunków występujących u dzieci urodzonych przedwcześnie ze skrajnie małą masą ciała od 500 do 1000 gramów, jak i u noworodków z małą masą ciała od 1000 do 1500 gramów.

Zastosowanie zestawu

Szybsze i skuteczniejsze pozyskiwanie krwi pępowinowej z łożyska oraz części łożyskowej sznura pępowinowego poprzez zastosowanie igieł o właściwościach dostosowanych do nakłuwania cienkościennych naczyń pępowinowych w pępowinie.

Odbiorcy
  • Zakłady opieki zdrowotnej,
  • Jednostki naukowe,
  • Prywatne kliniki medyczne

Kontakt z Brokerem Technologii

Centrum Transferu Technologii, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie

pum-ctt.jpg

tel. +48 91 480 08 75
e-mail: cttpum@pum.edu.pl

Czy wyrażasz zgodę na przechowywanie cookies przez pactt.pl?

Zapisano