Baton zwiększający wydajność umysłową dla e‑sportowców i pracowników umysłowych

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Przedmiotem technologii jest linia batonów dedykowanych e-sportowcom i graczom komputerowym, a także osobom intensywnie pracującym umysłowo. Opracowane batony zawierają składniki mineralne oraz związki pochodzenia roślinnego wpływające na zwiększenie
Patenty / Zgłoszenia patentoweKnow-how
Jednostki naukowe: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Numer zgłoszenia / patentu: P.443265 Poziom gotowości technologicznej (TRL): 4

O technologii

W recepturach przekąsek postanowiono ograniczyć lub w zupełność wyeliminować dodawany cukier i zastąpić go jego alternatywą – komercyjnie dostępnym disacharydem PalatynoząTM. Związek ten, który znaleźć można w ofercie belgijskiego BENEO, z chemicznego punktu widzenia jest izomaltulozą i podobnie jak sacharoza składa się z glukozy i fruktozy, jednak ze względu na występowanie w jego strukturze wiązania 1,6- (zamiast 1,2- tak jak w cukrze białym) charakteryzuje się zupełnie unikatowymi właściwościami. Przede wszystkim przejawiają się one w wydłużeniu uwalniania glukozy do krwioobiegu, dzięki czemu dostarczana do organizmu energia rozkłada się równomiernie w czasie. Poza tym surowiec ten posiada niski indeks glikemiczny (IG=32), w związku z czym jest to produkt przeznaczony również dla diabetyków.
W czasie opracowania receptur i technologii wytwarzania odpowiednich batonów powstały 4 receptury, różniących się składnikami bazowymi tak, by zapewnić szeroki asortyment smakowo-zapachowy przekąsek. Każdy z opisanych dalej wariantów przekąsek charakteryzuje się wysoką zawartością białka (powyżej 20 g na 100 g produktu), a także zawartością kofeiny w ilości nie więcej niż 0,3g/100g i palatynozy w ilości od 2 do 6%. Batony zostały wzbogacone także w magnez (150mg/100g produktu, co odpowiada ~50% dziennego zapotrzebowania) oraz witaminę B6 w ilości 0,5mg/100 g (ok. 40% dziennego zapotrzebowania). Sugerowana porcja produktu to 80g (1 szt. batonu)

Więcej informacji o technologii: ciitt.up.poznan.pl


Kontakt z Brokerem Technologii

Centrum Innowacji i Transferu Technologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

 Kolegium Rungego
ul. Wojska Polskiego 52

60-627 Poznań

 tel. (0) 61 846 62 63

e-mail: ciitt@up.poznan.pl

ciitt_wybrane_logo_v3_male.png

 

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA OFERT NA NABYCIE LICENCJI NA TECHNOLOGIĘ/NABYCIE PRAW DO TECHNOLOGII

Podobne rozwiązania technologiczne

Czy wyrażasz zgodę na przechowywanie cookies przez pactt.pl?

Zapisano