Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Szampon otrzymany w efekcie połączenia 8 składników z wykorzystaniem min. czterech surowców roślinnych i zestawu bakterii fermentacji mlekowej.
Patenty / Zgłoszenia patentowe
Jednostki naukowe: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Numer zgłoszenia / patentu: nr P.434321 z dnia 16 czerwca 2020 Poziom gotowości technologicznej (TRL): 4

Technologia produkcji

Technologia produkcji fitokosmetyków obejmuje nie tylko przygotowanie odpowiedniej formulacji kosmetycznej, ale przede wszystkim polega na odpowiednim przygotowaniu surowca roślinnego. Klasycznie etap ten polega w pierwszej kolejności na rozdrobieniu surowca roślinnego, co ma na celu ułatwienie pozyskania odpowiedniego składu półproduktu. Następnie poddaje się go odpowiednim procesom, w zależności od tego, jakiego rodzaju preparat ma zostać pozyskany. Do tego celu bardzo często wykorzystuje się proces ekstrakcji, dzięki któremu pożądane składniki biologicznie czynne zostaną przeniesione do ekstraktu, który następnie zostanie wykorzystany do produkcji kosmetyku. W zależności od zastosowanego czynnika ekstrakcyjnego, wyróżniamy ekstrakty wodne, wodno-glikolowe, glikolowe, olejowe, alkoholowe. Innymi formami przetworzenia surowca są procesy: wytłaczania, destylacji z parą wodną, maceracji, naparzania. Przygotowany półprodukt jest gotowy do produkcji kosmetyku. Po uwzględnieniu pozostałych składników receptury kosmetycznej, rozpoczyna się proces technologiczny, który jest różny w zależności od rodzaju produktu. Nowym rozwiązaniem pozwalającym na uzyskanie biologicznie aktywnego półproduktu otrzymanego z surowców roślinnych jest proces biofermentacji.

Znaczenie bakterii

Szczególnie znaczenie w tego typu procesach mają bakterie z rodzaju Lactobacillus, Bifidobacterium i Streptococcus. Drobnoustroje te posiadają bogaty garnitur enzymatyczny, dzięki czemu wykazują zdolność do produkcji kwasu mlekowego w podłożu zawierającym źródło węgla i surowce roślinne. Proces fermentacji przy udziale bakterii pozwala na uwolnienie z substratu szeregu związków o charakterze biofunkcjonalnym jak antocyjany, polifenole o silnych właściwościach antyoksydacyjnych. Istotną wartością dodaną procesu fermentacji, zachodzącego przy udziale bakterii są ich metabolity, zwane postbiotykami do których zalicza się kwasy organiczne, bakteriocyny i białka enzymatyczne. Związki te mają stymulujące i modulujące właściwości na naturalną mikrobiotę skóry twarzy. Ponadto ich charakterystyka chemiczna powala na wygładzenie skóry głowy, delikatne złuszczanie i uruchomienie procesów syntezy kolagenu. Zarówno kwasy organiczne jak i białka w postaci bakteriocyn mają właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne. Szampon to płynny środek do mycia włosów, zawierający ciekłe mydło, substancje pieniące oraz substancje pomocnicze, takie jak związki zapachowe, odżywcze, nawilżające, antystatyczne, natłuszczająco-nabłyszczające, lecznicze i koloryzujące włosy. Głównym zadaniem płynów, żelów myjących typu szampon jest delikatne oczyszczanie skóry głowy bez naruszania bariery hydrolipidowej. 

Prosty skład

Rezultatem prowadzonych badań jest szampon otrzymany w efekcie połączenia 8 składników w tym płynu pofermentacyjnego otrzymanego (PF) z wykorzystaniem czterech surowców roślinnych i zestawu bakterii fermentacji mlekowej, wody, gumy ksantanowej, glukozydu laurylowego, glukozydu kaprylowo-kaprynowego, glicerolu, olejku lawendowego, D-pantenolu. Przy czym główną bazę biofunkcjonalną szamponu stanowi płyn pofermentacyjny otrzymany na drodze bioprocesu z wykorzystaniem takich surowców jak pokrzywa (2-5%), rumianek (3-6%), lipa drobnolistna (1-6%) i chmiel (1-7%) i przy udziale unikatowego cztero - gatunkowego zestawu bakterii fermentacji mlekowej (zaszczepka) z gatunku Lactobacillus fermentum, Lactococcus lactis, Bifidobacterium breve i Streptococcus thermophillus.
Nowoopracowany produkt został scharakteryzowany w odniesieniu do jego cech fizyko-chemicznych, był testowany dermatologicznie i zbadany w odniesieniu do zawartości metali ciężkich. Ponadto nowoopracowany produkt ma być produkowany zgodnie z zasadami green technology tj. przyjaznej środowisku.

Więcej informacji o technologii: ciitt.up.poznan.pl

Kontakt z Brokerem Technologii

Centrum Innowacji i Transferu Technologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

 Kolegium Rungego
ul. Wojska Polskiego 52

60-627 Poznań

 tel. (0) 61 846 62 63

e-mail: ciitt@up.poznan.pl

ciitt_wybrane_logo_v3_male.png

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA OFERT NA NABYCIE LICENCJI NA TECHNOLOGIĘ/NABYCIE PRAW DO TECHNOLOGII

Galeria zdjęć

Podobne rozwiązania technologiczne

Czy wyrażasz zgodę na przechowywanie cookies przez pactt.pl?

Zapisano