Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich
Istotą rozwiązania wynalazku jest głowica do wytwarzania wytłoczyn tworzyw termoplastycznych umożliwiająca prowadzenie procesu wytłaczania przy niskich wartościach ciśnienia w stopionym tworzywie polimerowym przed głowicą.
Patenty / Zgłoszenia patentowe
Jednostki naukowe: Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich
Numer zgłoszenia / patentu: PL 224198
Istotą rozwiązania wynalazku jest głowica do wytwarzania wytłoczyn tworzyw termoplastycznych umożliwiająca prowadzenie procesu wytłaczania przy niskich wartościach ciśnienia w stopionym tworzywie polimerowym przed głowicą, co umożliwia otrzymanie wytworów o wysokim stopniu porowatości z jednoczesnym zachowaniem wymagań co do dokładności wymiarów i kształtu przekroju poprzecznego wytłoczyny.
Charakterystyka głowicy

Głowica złożona jest z dwóch połączonych wzajemnie części: dolnej i górnej, w których wykonany jest kanał kalibrujący o przekroju poprzecznym odpowiadającym przekrojowi poprzecznemu wytłoczyny, nadający wytłoczynie żądany kształt i wymiar, przy czym wewnętrzna powierzchnia kanału pokryta jest materiałem o niskim współczynniku tarcia korzystnie politetrafluoroetylenem PTFE. Obie części głowicy połączone są wzajemnie śrubami mocującymi, zaś kołki służą do precyzyjnego ustawienia obu części względem siebie.

Głowica połączona jest z układem uplastyczniającym cylindra wytłaczarki i mocowana jest śrubami do tulei, usytuowanej pomiędzy głowicą a układem uplastycznia-jącym i służącej do instalowania czujnika pomiaru ciśnienia i czujnika temperatury stopionego tworzywa polimerowego. Kanały doprowadzają do głowicy medium termostatujące, dobierane w zależności od żądanej temperatury głowicy.

Zalety głowicy do wytwarzania wytłoczyn

Konstrukcja głowicy wynalazku powoduje, iż podczas wytłaczania nie jest wymagana dodatkowa kalibracja wytłoczyn zarówno o profilu zamkniętym, jak i otwartym, jak również wyrobów o skomplikowanych kształtach. Nie jest również konieczne wprowadzanie korekt do konstrukcji głowicy związanych ze zjawiskami w przepływie stopionych tworzyw polimerowych np. efektem Barusa.

Głowica przeznaczona jest do wytwarzania wytłoczyn tworzyw termoplastycznych i ma na celu uzyskanie bardzo niskiego współczynnika tarcia na granicy pomiędzy formowanym na drodze wytłaczania stygnącym tworzywem polimerowym a ścianką głowicy, i polega na tym, iż wewnętrzne części kanału pokrywa się warstwą tworzywa, korzystnie politetrafluoroetylenem PTFE, powodującego zmniejszenie tarcia pomiędzy wytłaczanym tworzywem polimerowym a formującą wytłoczynę powierzchnią kanału, zaś w obydwu częściach głowicy wykonuje się kanały zapewniające obieg medium termostatującego o temperaturze 20 do 120°C, następnie dobiera się długość części formującej głowicy w zależności od parametrów przekroju poprzecznego, szybkości wytłaczania oraz przewodnictwa cieplnego tworzywa polimerowego, celem schłodzenia tworzywa do temperatury warunkującej jego zestalenie w kanale i otrzymanie wytłoczyny bez możliwości samoistnego jej odkształcenia po opuszczeniu głowicy.

Zastosowanie głowicy

Głowica przeznaczona jest do wytwarzania wytłoczyn tworzyw termoplastycznych, a także wytłoczyn o profilu otwartym i zamkniętym zarówno z tworzyw litych, napełnionych, w szczególności napełniaczami naturalnymi, jak i porowatych oraz elastomerów o twardości od 30 do 80°Sh D. Rozwiązanie może znaleźć zastosowanie w firmach przemysłowych i narzędziowych zajmujących się np. przetwórstwem tworzyw sztucznych.


Kontakt z Brokerem Technologii
Regionalne Centrum Innowacyjności Centrum Transferu Technologii, Uniwersytet Technologiczno - Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy

Dorota Flizikowska

tel. +48 52 340 85 83, +48 662 149 036

e-mail: dorota.flizikowska@utp.edu.pl

rci_ctt_logo.jpg

Czy wyrażasz zgodę na przechowywanie cookies przez pactt.pl?

Zapisano