Narzędzie przetwórcze do wyznaczania charakterystyki reologicznej tworzyw polimerowych

Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich
Istotą rozwiązania według wzoru jest konstrukcja narzędzia przetwórczego przeznaczonego do wyznaczania charakterystyki reologicznej tworzyw polimerowych, zwłaszcza termoplastów oraz ich kompozytów.
Patenty / Zgłoszenia patentowe
Jednostki naukowe: Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich
Numer zgłoszenia / patentu: PL 68201 Y1
Istotą rozwiązania według wzoru jest konstrukcja narzędzia przetwórczego przeznaczonego do wyznaczania charakterystyki reologicznej tworzyw polimerowych, zwłaszcza termoplastów oraz ich kompozytów, zwłaszcza kompozytów polimerowo-drzewnych, dla którego element roboczy stanowi układ uplastyczniający wtryskarki.
Charakterystyka narzędzia przetwórczego

Narzędzie przetwórcze składa się z dwóch segmentów A i B, przy czym segment A, ma kształt walca, złożonego z dwóch symetrycznych połówek, połączonych ze sobą rozłącznie za pomocą połączenia śrubowego, przy czym segment A zamocowany jest za pomocą połączenia śrubowego, do prostokątnej płyty mocującej, która ma podcięcia na pierścień centrujący, umożliwiające centryczne ustalenie tulei wtryskowej i płyty mocującej względem układu uplastyczniającego wtryskarki. Pierścień centrujący ma zarys kołowy i mocuje centralnie pośrodku znaną, standardową tuleję wtryskową, z częścią walcową zakończoną kołnierzem, która ma usytuowany centralnie pośrodku przelotowy kanał stożkowy i sferyczny wlot. Płyta mocująca i pierścień centrujący oraz tuleja wtryskowa, oddzielone są od siebie i od segmentu A, za pomocą izolacji cieplnej. Na stole ruchomym wtryskarki zamocowana jest płyta stalowa o zarysie prostokątna, z usytuowaną na jej powierzchni warstwą izolacji cieplnej, przy czym płyta dociska segment A do stołu wtryskarki. W segmencie A tworzywo polimerowe lub kompozyt w stanie lepko-płynnym, podawane jest z głowicy wtryskarki poprzez tuleję wtryskową i wtłaczane jest do kanału doprowadzającego, który ukształtowany jest pod kątem korzystnie 80°–120° w stosunku do osi ślimaka wtryskarki, powodując w efekcie przepływ tworzywa pod kątem 80°–120° w stosunku do osi ślimaka wtryskarki. Segment ogrzewany jest elektrycznie z możliwością regulacji temperatury.

Segment B składa się z elementów, o zarysach walcowych z usytuowanym centralnie pośrodku, na całej długości, przelotowym kanałem pomiarowym, o przekroju kołowym i długości zależnej od liczby łączonych elementów, z których składa się segment, przy czym elementy, połączone są ze sobą i segmentem A, za pomocą połączeń śrubowych i pasowane do segmentu A, tak, że kanał pomiarowy znajduje się w osi symetrii i stanowi przedłużenie kanału doprowadzającego. W ostatnim elemencie segmentu B mocowana jest średnica kanału pomiarowego. Celem pomiaru w elemencie segmentu B umieszcza się czujnik ciśnienia mierzącego ciśnienie wewnątrz kanału pomiarowego, w połowie długości danego elementu.

Zalety narzędzia

Zastosowanie narzędzia przetwórczego pozwala na wyprowadzenie tworzywa od strony operatora wtryskarki, co umożliwia obserwację, pomiary i odcinanie wy-chodzącego z dyszy lub kanału pomiarowego strumienia tworzywa lub kompozytu. Narzędzie przetwórcze pozwala na przeprowadzenie badań zmian właściwości reologicznych tworzyw bezpośrednio w cyklu wtryskiwania z uwzględnieniem zmian parametrów wtryskiwania, w tym przeciwciśnienia uplastyczniania, zmiany przekroju i wymiarów kanału. Za pomocą przedmiotowego narzędzia przetwórczego można bezpośrednio ocenić wpływ różnych programów pracy wtryskarki na właściwości reologiczne stopionego tworzywa w tym bezpośrednio przed cyklem wtrysku.

Zastosowanie

Narzędzie przetwórcze do wyznaczania charakterystyki reologicznej tworzyw polimerowych, zwłaszcza termoplastów oraz ich kompozytów, zwłaszcza WPC – kompozytów polimerowo-drzewnych, dla którego element roboczy stanowi układ uplastyczniający wtryskarki.


Kontakt z Brokerem Technologii
Regionalne Centrum Innowacyjności Centrum Transferu Technologii, Uniwersytet Technologiczno - Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy

Dorota Flizikowska

tel. +48 52 340 85 83, +48 662 149 036

e-mail: dorota.flizikowska@utp.edu.pl

rci_ctt_logo.jpg

Czy wyrażasz zgodę na przechowywanie cookies przez pactt.pl?

Zapisano