Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich
Sposób według wynalazku polega na zobojętnieniu roztworu odpadowego kwasu siarkowego zawierającego cynk za pomocą nadmiaru wody amoniakalnej lub gazowego amoniaku.
Patenty / Zgłoszenia patentowe
Jednostki naukowe: Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich
Numer zgłoszenia / patentu: PL 227426
Sposób według wynalazku polega na zobojętnieniu roztworu odpadowego kwasu siarkowego zawierającego cynk za pomocą nadmiaru wody amoniakalnej lub gazowego amoniaku.
Charakterystyka rozwiązania

Sposób według wynalazku polega na zobojętnieniu roztworu odpadowego kwasu siarkowego zawierającego cynk za pomocą nadmiaru wody amoniakalnej lub gazowego amoniaku i doprowadzeniu pH roztworu do około 11, nie mniej niż 10,5. W tych warunkach wytrąca się większość metali zawartych w roztworze, jedynie związki cynku, a także, jeśli są obecne to także związki Cu, Cd, Co, po początkowym wytrąceniu rozpuszczają się ponownie. Nierozpuszczone wodorotlenki zawierające głównie mangan, żelazo, magnez oddziela się znanymi sposobami (filtracja, odwirowanie), a z amoniakalnego roztworu praktycznie ilościowo usuwa się cynk i pozostałe metale.

Pozostały po oddzieleniu polimeru roztwór siarczanu amonu z nadmiarem amoniaku, pozbawiony metali, szczególnie metali ciężkich, neutralizuje się roztworem kwasu siarkowego otrzymując gotowy nawóz płynny, z którego można ewentualnie wydzielić praktycznie czysty siarczan amonowy poprzez zatężenie i krystalizację. Zastosowany w wynalazku poli(chlorek winylu), w którym do 80% grup chlorowych jest podstawionych grupami b-diketonowymi jest nowym polimerem, który otrzymuje się dokonując w znany sposób wymiany atomów chloru na atomy jodu w suspensyjnym poli(chlorku winylu) w postaci proszku o uziarnieniu 0,05–025 mm, korzystnie 0,08–0,18 mm.

Następnie zgodnie z wynalazkiem jodowany poli(chlorek winylu) suspenduje się w niskowrzącym ketonie, korzystnie w acetonie lub metylo-etylo ketonie, po czym dodaje się acetyloacetonian sodu lub potasu. Nadal mieszając prowadzi się reakcję w temperaturze około 25°C przez co najmniej 24 h, po czym produkt odsącza się oraz przemywa wodą destylowaną celem usunięcia rozpuszczalnych jodków.

Zalety rozwiązania

Korzystną cechą polimeru jest jego wyższa selektywność względem jonów cynku w porównaniu z jonami miedzi. Z polimeru wydzielonego z amoniakalnego roztworu, zawierającego głównie związany cynk, można bezpośrednio odzyskać metal w procesach pirometalurgicznych lub wymyć metale przykładowo za pomocą roztworu ok. 5–10% kwasu siarkowego do uzyskania lekko kwaśnego odczynu.

Polimer można zawrócić do procesu odzysku cynku, a z roztworu wydzielić cynk znanymi sposobami. Sposób według wynalazku umożliwia w sposób relatywnie prosty i praktycznie bezodpadowy, przetworzenie kwaśnych roztworów elektrolitów lub roztworów potrawiennych zawierających kwas siarkowy oraz związki cynku i innych metali i uzyskanie produktów nadających się bezpośrednio do wykorzystania lub do dalszego przetworzenia prostymi, znanymi sposobami.

Zastosowanie

W wielu procesach przemysłowych, szczególnie tych gdzie w rozpuszczaniu powstają silnie kwaśne odpadowe roztwory zawierające kwas siarkowy oraz jony metali.


Kontakt z Brokerem Technologii
Regionalne Centrum Innowacyjności Centrum Transferu Technologii, Uniwersytet Technologiczno - Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy

Dorota Flizikowska

tel. +48 52 340 85 83, +48 662 149 036

e-mail: dorota.flizikowska@utp.edu.pl

rci_ctt_logo.jpg

Czy wyrażasz zgodę na przechowywanie cookies przez pactt.pl?

Zapisano