Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich
Przedmiotem wynalazku jest orteza dynamiczno — pomiarowa stawu biodrowego z bezprzewodowym modułem diagnostyczno — pomiarowym. Istotą rozwiązania według wynalazku jest nowa konstrukcja ortezy dynamiczno — pomiarowej,.
Patenty / Zgłoszenia patentowe
Jednostki naukowe: Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich
Numer zgłoszenia / patentu: PL 222154
Przedmiotem wynalazku jest orteza dynamiczno — pomiarowa stawu biodrowego z bezprzewodowym modułem diagnostyczno — pomiarowym.
Charakterystyka ortezy

Istotą rozwiązania według wynalazku jest nowa konstrukcja ortezy dynamiczno — pomiarowej, w której zastosowano zestaw czujników pomiarowych, przy czym zestaw czujników wraz z włącznikiem zamocowany trwale na regulatorze wysokości ortezy, tworzy wraz z obręczą — stelaż ortezy.

Podczas użytkowania ortezy przez pacjenta, wykonywane są pomiary diagnostyczne, zapis wartości kąta wychylenia stawu biodrowego oraz siły wywieranej podczas ruchu przez mięśnie. Czujniki umożliwiają pomiar parametrów diagnostycznych oraz bezprzewodową komunikację z zewnętrznym urządzeniem — przekazanie danych pomiarowych do komputera celem dalszej obróbki i analizy. Orteza ma obręcz usytuowaną w płaszczyźnie poziomej do której w części górnej przymocowane są szelki, zaś do końców obręczy przymocowany jest w płaszczyźnie poziomej regulator wysokości w postaci dwóch prostopadłościennych modułów wsuwanych jeden w drugi, oraz poniżej zestaw czujników z włącznikiem, oraz na końcu rzep samoprzylepny.

Obręcz osadza się na wysokości pasa, a następnie za pomocą regulatora wysokości ustala się położenie zestawu czujników korzystnie na wysokości odpowiadającej anatomicznemu położeniu głowy kości udowej, a następnie mocuje przy pomocy rzepów samoprzylepnych do uda badanego. Dodatkowo za pomocą szelek zapewnia się stabilizację układu podczas wykonywania pomiarów dynamicznych, jak i statycznych.

Zalety ortezy stawu biodrowego

Przedmiotowa orteza jest łatwa w użytkowaniu oraz posiada niekomplikowaną konstrukcję, poprzez zastosowanie zintegrowanego systemu czujników zapewnia w prosty sposób wielokrotne, cykliczne odczytanie parametrów diagnostycznych, co pozwala zniwelować błędy pomiarowe oraz uzyskać wyniki niezbędne do oceny prawidłowości chodu pacjenta.

Zastosowanie ortezy

Orteza ma zastosowanie w inżynierii biomedycznej oraz rehabilitacji. Przeznaczona jest do usztywnienia stawów kończyn, które uległy urazom w wyniku np. skręcenia, zwichnięcia lub zerwania więzadeł.


Kontakt z Brokerem Technologii
Regionalne Centrum Innowacyjności Centrum Transferu Technologii, Uniwersytet Technologiczno - Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy

Dorota Flizikowska

tel. +48 52 340 85 83, +48 662 149 036

e-mail: dorota.flizikowska@utp.edu.pl

rci_ctt_logo.jpg

Czy wyrażasz zgodę na przechowywanie cookies przez pactt.pl?

Zapisano