Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich
Przedmiotem wynalazku jest sposób otrzymywania oleju ze zwiększoną zawartością tokoferoli z nasion komosy ryżowej (Chenopodium Quinoa Willd).
Patenty / Zgłoszenia patentowe
Jednostki naukowe: Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich
Numer zgłoszenia / patentu: 227559
Przedmiotem wynalazku jest sposób otrzymywania oleju ze zwiększoną zawartością tokoferoli z nasion komosy ryżowej (Chenopodium Quinoa Willd).
Charakterystyka wynalazku

Ekstrakcję prowadzi się według wynalazku ditlenkiem węgla w stanie nadkrytycznym, dzięki czemu w łatwy sposób otrzymuje się produkt (olej) z określoną wydajnością i zawartością tokoferoli. Istotą sposobu według wynalazku jest przygotowanie nasion do ekstrakcji poprzez zmielenie ziaren, a następnie wymieszanie ich z wypełnieniem w postaci korzystnie oczyszczonego piasku. Dodatek wypełnienia powoduje około 30% zwiększenie ilości otrzymanego ekstraktu. Kolejno przez powstałą mieszaninę przepuszcza się ditlenek węgla w stanie nadkrytycznym. W zależności od parametrów procesu, czasu prowadzenia ekstrakcji i ciśnienia, trzymano pożądaną zawartość tokoferoli w oleju.

Sposób otrzymywania oleju ze zwiększoną zawartością tokoferoli z nasion komosy ryżowej, według wynalazku przeprowadzono w ten sposób, że przez zmielone do frakcji o średnicy 1,0÷1,4 mm (68%), nasiona komosy ryżowej o wilgotności 9,8%, które uprzednio wymieszano z wypełnieniem o średnicy 0,2÷0,3 mm w stosunku 1:0,5–0,8, przepuszczano w czasie 50–180 min, w sposób ciągły ditlenek węgla w stanie nadkrytycznym o natężeniu 14÷15 l/h, przy czym ekstrakcję prowadzono w temperaturze 120÷130°C pod ciśnieniem 18–20 MPa.

Sposób według wynalazku umożliwia, poprzez zmianę ciśnienia, temperatury i czasu ekstrakcji, otrzymanie produktu pochodzenia naturalnego o bardzo istotnym zastosowaniu z pożądaną wydajnością i zawartością tokoferoli oraz bez obecności w nim rozpuszczalników organicznych. Sposób według wynalazku przedstawiono bliżej w przykładach wykonania, uzyskiwanych wydajności i składu produktów w zależności od zadanych parametrów prowadzenia procesu. Nasiona komosy ryżowej stosowane do badań zawierały 7,2±0,4 g oleju w 100 g nasion, olej zaś zawierał 72,8±0,9 mg tokoferoli w 100 oleju.

Zalety oleju z nasion komosy ryżowej

Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono, że możliwe jest uzyskanie oleju z nasion komosy ryżowej o znacznie wyższych zawartościach tokoferoli w ekstrahowanym oleju niż w oleju uzyskiwanym innymi powszechnie stosowanymi metodami.

Zastosowanie oleju

Do zastosowania w:

  • przemyśle spożywczym,
  • kosmetycznym,
  • farmaceutycznym.

Kontakt z Brokerem Technologii
Regionalne Centrum Innowacyjności Centrum Transferu Technologii, Uniwersytet Technologiczno - Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy

Dorota Flizikowska

tel. +48 52 340 85 83, +48 662 149 036

e-mail: dorota.flizikowska@utp.edu.pl

rci_ctt_logo.jpg

Czy wyrażasz zgodę na przechowywanie cookies przez pactt.pl?

Zapisano