Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich
Przedmiotem wynalazku jest porowata bariera antyodorowa dla gazów wentylacyjnych zanieczyszczonych amoniakiem, złożona ze słomy zbóż lub traw, mieszanej masy wegetatywnej, nasycona reagentami.
Patenty / Zgłoszenia patentowe
Jednostki naukowe: Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich
Numer zgłoszenia / patentu: PL 229924
Przedmiotem wynalazku jest porowata bariera antyodorowa dla gazów wentylacyjnych zanieczyszczonych amoniakiem, złożona ze słomy zbóż lub traw, mieszanej masy wegetatywnej, nasycona reagentami, zapewniająca penetrację gazów wentylacyjnych zanieczyszczonych amoniakiem.
Charakterystyka bariery

Istotą wynalazku jest porowata bariera dla gazów wentylacyjnych zanieczyszczonych amoniakiem w postaci elementów o zarysie walca ze sprasowanej słomy pszennej, żytniej, gryczanej, rzepakowej, lnianej, miskanta olbrzymiego lub innych sprasowanych włókien roślinnych, nasączonych roz- PL 229 924 B1 3 tworami wodnymi reagentów. Elementy usytuowane są modułowo, jeden na drugim, tworząc łącznie sztywną barierę o strukturze porowatej, zapewniającej przenikanie gazów wentylacyjnych. Zanieczyszczone powietrze przechodzące przez przegrodę wskutek turbulentnego przepływu z niską prędkością kontaktuje się na dużej powierzchni z reagentami spływającymi po i w barierze.

Bariera złożona jest z elementów 1, korzystnie o średnicy 150, wysokości 120 cm i gęstości ok. 100 kg/m3, lub sześcianu o wymiarach 90x120x250, gęstości 80 kg/m3 i pojemności wodnej ok. 2,5 m3 na tonę słomy, usytuowane są modułowo, jeden na drugim, tworząc łącznie moduł bariery złożony korzystnie z 4 elementów. Centralnie, pośrodku modułu w płaszczyźnie pionowej usytuowana jest co najmniej przez ¾ wysokości modułu, kwasoodporna perforowana rura 3 o średnicy korzystnie 20–100 mm, przy czym na początku każdego z elementów rura ma poziome symetryczne odnogi 2, rozprowadzające równomiernie po całej powierzchni reagenty ze zbiornika 4, zwiększające powierzchnie sorpcyjne dla gazów wentylacyjnych. Konstrukcja rur stanowi jednocześnie wzmocnienie konstrukcji modułu bariery. Bariera jest otwarta na penetrację gazu na całej powierzchni.

Bariera wypełniona jest od 1/5 maksymalnej pojemności wodnej roztworami wodnymi reagentów, w skład których wchodzą: roztworu 0,1–0,20 molowego, korzystnie 0,15 molowego kwasu siarkowego, nasycony wodny roztwór siarczanu wapniowego w stosunku do masy roztworu kwasu siarkowego od 1/4 do 1/2 oraz poprawiający pojemność wodną znany hydrożel w ilości 1–5 kg, korzystnie 2,5 kg na 1 m3 reagentów. W kolejnych etapach eksploatacyjnych barierę wypełnia się reagentami od 1/5 do pełnej pojemności wodnej słomy.

Zalety porowatej bariery antyodorowej

Zaletą porowatej bariery dla gazów wentylacyjnych zanieczyszczonych amoniakiem według wynalazku jest jej praca ciągła i możliwość ciągłego odnawiania reagentów, aż do nasycenia całkowitej pojemności wodnej słomy.

Podstawowym materiałem do budowy bariery jest sprasowana słoma, łatwo dostępna w obiektach chowu i hodowli zwierząt. Wyeksploatowana bariera może być zastąpiona nowymi modułami. Istnieje możliwość dowolnego ustawienia, dowolnej ilości modułów zwielokrotnia wydajność wiązania amoniaku.

Pojedynczy moduł porowatej bariery zbudowany z 4 elementów o wymiarach każdy 150 × 120 cm i objętości ok. 8,5 m3 , ma zdolność związania na drodze sorpcji i konwersji chemicznej ok. 14 kg amoniaku z gazów wentylacyjnych, przy wypełnieniu 1/3 pojemności słomy reagentami.

Zastosowanie bariery antyodorowej

Zastosowanie przedmiotowego rozwiązania wpływa na ograniczanie w gazach wentylacyjnych zanieczyszczenia amoniakiem w obiektach chowu i hodowli zwierząt co z kolei może powodować alergie dróg oddechowych, oczu, bóle głowy, zatrucia.


Kontakt z Brokerem Technologii
Regionalne Centrum Innowacyjności Centrum Transferu Technologii, Uniwersytet Technologiczno - Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy

Dorota Flizikowska

tel. +48 52 340 85 83, +48 662 149 036

e-mail: dorota.flizikowska@utp.edu.pl

rci_ctt_logo.jpg

Czy wyrażasz zgodę na przechowywanie cookies przez pactt.pl?

Zapisano