Politechnika Świętokrzyska
Wynalazkiem jest sposób oraz przyrząd do cięcia linek skręcanych skoncentrowanym strumieniem energii (np. wiązką laserową).
Patenty / Zgłoszenia patentowe
Jednostki naukowe: Politechnika Świętokrzyska
Numer zgłoszenia / patentu: P. 417179
Przedmiotem wynalazku jest sposób oraz przyrząd do cięcia linek skręcanych skoncentrowanym strumieniem energii (np. wiązką laserową).
Innowacyjne rozwiązanie

Sposób polega na tym, że linkę skręcaną umieszcza się wolnym końcem w specjalnym przyrządzie poprzez przewleczenie jej przez co najmniej dwa gniazda znajdujące się w uchwycie przyrządu. Docelowa długość linki ustalana jest na podstawie wskazań czujnika końca linki. Tak przewleczona linka jest naprężana odpowiednią siłą, aż do całkowitego wyprostowania na danym odcinku. Na tak umiejscowioną i naprężoną linkę kieruje się zogniskowany skoncentrowany strumień energii. Na skutek oddziaływania strumienia energii z materiałem dochodzi do jego stopienia, a w efekcie do przerwania ciągłości linki. Na skutek szybkich czasów nagrzewania i chłodzenia dochodzi do powstania na końcu linki zastygniętej kropli materiału, co prowadzi do zabezpieczenia końcówki przed dalszym samorozplataniem. Docięty na docelową długość odcinek linki jest ewakuowany z przyrządu przy pomocy mechanizmu rolkowego, natomiast pozostała część linki jest ponownie przewlekana przez zwolnione gniazdo znajdujące się w uchwycie przyrządu.

Zalety przyrządu do cięcia linek
  • na skutek szybkich czasów nagrzewania i chłodzenia na końcówce linki wytwarza się kropla zastygniętego metalu, która ropla ta stanowi "naturalne" zabezpieczenie końcówki linki przed samo rozplątywaniem,
  • proces może być prowadzony w sposób automatyczny oraz szybszy w odniesieniu do obecnych technologii,
  • uzyskanie efektu zabezpieczenia końcówki linki w jednej operacji cięcia.
Zastosowanie przyrządu

Produkcja cięgien z linek skręcanych stosowanych zwłaszcza w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym, linowym oraz przemyśle wytwórczym stalowym.


Kontakt z Brokerem Technologii
Ośrodek Transferu Technologii, Politechnika Świętokrzyska

Justyna Domagalska

tel. 48 41 34-24-471

e-mail: j.domagalska@tu.kielce.pl

9k=

Czy wyrażasz zgodę na przechowywanie cookies przez pactt.pl?

Zapisano