Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich
Zespół roboczy urządzenia do maszynowego, bębnowego quasi-ścinania łodygowych, roślinnych surowców biologicznych, niejednorodnych materiałów, zwłaszcza słomy, traw, siana, również gałęzi drewna, itp.
Patenty / Zgłoszenia patentowe
Jednostki naukowe: Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich
Numer zgłoszenia / patentu: PL 221924
Przedmiotem rozwiązania jest zespół roboczy urządzenia do maszynowego, bębnowego quasi-ścinania łodygowych, roślinnych surowców biologicznych, niejednorodnych materiałów, zwłaszcza słomy, traw, siana, również gałęzi drewna, itp.
Charakterystyka rozdrabniacza

Wynalazek stanowią: bębnowy wirnik - z małą liczbą otworów - osadzony na współosiowym wale, bębnowy stojan z jednym otworem – lub małą liczba otworów, gdzie odległość krawędzi ostrza bębna wewnętrznego i zewnętrznego, wynika z ich pasowania ruchowego i jest szczeliną roboczą mającą wpływ na proces, skuteczność i efektywność, w tym stopień rozdrobnienie (długość sieczki), quasi-ścinania oraz inne charakterystyki użytkowe procesu. Zmienność zarysu tworzącej krawędzi otworu urządzenia, ze względu na zmienność średnicy na wysokości powoduje, że względna obwodowa prędkość liniowa, co do wartości, jest różna w parach dla sąsiednich otworów tnących urządzenia bębnowego.

Na podstawie o konstrukcji ramowej zamocowany jest quasi-ścinający zespół tnący urządzenia, w którym na wale osadzony jest bęben wirnika z otworami posiadającymi krawędzie quasi-ścinające, stojan z otworami i przeciwostrzem ustalany jest względem obudowy łożysk i zamykany pokrywą, przy czym gotowy produkt przechodzi przez sito do pojemnika. Natomiast wirnik ułożyskowany i uszczelniany napędzany jest z silnika z cewką przez przekładnię pasową, całość zamknięta jest w obudowach podzespołów konstrukcji ramowej.

Zalety rozdrabniacza

Zaletą techniczną wynalazku jest proste, rurowe (cienkościenne) ukształtowanie bębna ruchomego i stałego, ich obrotowe połączenie ruchowe oraz wymiarowe, wynikające z pasowania ruchowego, relacje wzajemne.

Dodatkowo, zmienne cechy geometryczne krawędzi otworów quasi-ścinających, na obwiedni rurowych walców, utworzonych z cienkich ścian, w stanie ruchu względnego, zapewniają w sposób ciągły, kontakt ostrzy krawędzi tnących z surowcem, wsadem, tworzywem lub rozdrabnianym materiałem, a przez to efektywne i wysokosprawne przebiegi ich odkształceń i przemieszczeń krawędzi w czasie. Zjawiska te wpływają na zwiększenie wydajności procesów rozdrabniania, a w dalszej konsekwencji rozwój i ułatwienie wytwarzania, eksploatacji oraz monitorowania aspektów środowiskowych.

Zastosowanie rozdrabniacza

Rozdrabniacz może być stosowany do rozdrabniania materiałów wilgotnych, plastycznych, tworzyw polimerowych (sztucznych) w recyklingu i biomasy, także do mieszania. Nabywcami przedstawionego rozwiązania mogą być laboratoria badawcze komunalnej gospodarki odpadami, centra edukacji ekologicznej szkół różnych szczebli, szkoły średnie i wyższe zajmujące się przetwórstwem mechanicznym odpadów, surowców, tworzyw, materiałów i elementów w recyklingu.


Kontakt z Brokerem Technologii
Regionalne Centrum Innowacyjności Centrum Transferu Technologii, Uniwersytet Technologiczno - Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy

Dorota Flizikowska

tel. +48 52 340 85 83, +48 662 149 036

e-mail: dorota.flizikowska@utp.edu.pl

rci_ctt_logo.jpg

Czy wyrażasz zgodę na przechowywanie cookies przez pactt.pl?

Zapisano