Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich
Istotą rozwiązania jest ruchoma rampa do pojazdów mechanicznych.
Patenty / Zgłoszenia patentowe
Jednostki naukowe: Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich
Numer zgłoszenia / patentu: PL 225399
Istotą rozwiązania jest ruchoma rampa do pojazdów mechanicznych.
Charakterystyka ruchomej rampy

Ruchoma rampa do pojazdów mechanicznych, złożona z korpusu (1) w którym osadzone są łożyska (8) i (9) oraz łożyska ślizgowe (11) i (14), z prowadnicami (12) i (13), a po przeciwnej stronie prowadnic (12) i (13) zamocowane są sprzęgła oponowe (20) i (19), z nakrętkami, przy czym nakrętka (17) połączona jest ze śrubą (3) a nakrętka (16) ze śrubą (2), zaś napęd mechanizmów śrubowych realizowany jest za pomocą przekładni cięgnowej o zazębieniu kształtowanym, złożonej z kół (6) i (4) i (7) i (5) oraz pasów (21) i (22), przy czym koła (6) i (7) osadzone są na wale wyjściowym motoreduktora (10), natomiast koła (4) na śrubie (2) a koło (5) na śrubie (3), zaś prowadnice (13) i (12) osadzone są za pomocą łożysk (14) i (11), a korpus (1) zamknięty jest pokrywami (23) i (24) a wewnątrz ma sprężarkę (18).

Stopień (15) zamocowany do prowadnic (12) i (13) jest wysuwany i wsuwany za pomocą dwóch mechanizmów śrubowych, składających się ze śrub (2) i (3) i nakrętek (16) i (17), których oś obrotu pokrywa się z osią właściwej prowadnicy x1 i x2. Nakrętka (16) i (17) zamocowana jest do prowadnicy (13) i (12) za pomocą sprzęgła oponowego (19) i (20) umożliwiając ich przemieszczenie promieniowe i wychylenie kątowe względem osi x1 i x2.

Ruchoma rampa

Zalety rampy do pojazdów mechanicznych

Stopień zamocowany do prowadnic i wysuwany i wsuwany jest za pomocą dwóch mechanizmów śrubowych, składających się z śrub i nakrętek, których oś obrotu pokrywa się z osią właściwej prowadnicy x1 i x2. Nakrętka zamocowana jest do prowadnicy za pomocą sprzęgła oponowego, umożliwiając ich przemieszczenie promieniowe i wychylenie kątowe względem osi x1 i x2.

Łożyska ustalają osiowo śruby i realizują ruch obrotowy z prędkością n1 i n2, przy czym wartość prędkości obrotowej n1 jest równa prędkości n2 (n1 = n2), a liniowe, prowadnice łożysk ślizgowych wykonują ruch prostoliniowy, o kierunku wyznaczonym osią symetrii prowadnicy z prędkością V1 i V2, przy czym wartości prędkości V1 i V2 są sobie równe, obrót prowadnicy względem osi x1 i x2 odebrany jest poprzez powierzchnie stopnia, połączonego z prowadnicami zaś sprzęgła oponowe usytuowane po przeciwnej stronie prowadnic uniemożliwiają obrót nakrętki i zapewniają ich przekos względem osi x1 i x2 prowadnicy przy czym napęd mechanizmów śrubowych realizowany jest za pomocą przekładni cięgnowej o zazębieniu kształtowanym, przenoszącej moment obrotowy z motoreduktora na śruby powodując równomierny obrót śrub z prędkością obrotową n1 i n2, zaś sprzęgło oponowe ustawia kątowo oś nakrętki względem osi prowadnicy oraz uniemożliwia obrót nakrętki względem prowadnicy zaś prowadnice osadzone za pomocą łożysk, wykonują ruch prostoliniowy z prędkością V1 i V2 wynikający z zamiany prędkości obrotowej n1 i n2 poprzez mechanizm śrubowy śruby oraz nakrętki.

Zastosowanie ruchomej rampy

Przedmiotem rozwiązania według wynalazku jest ruchoma rampa mająca zastosowanie w po-jazdach mechanicznych przeznaczonych do transportu ludzi i sposób działania rampy. Rampa przeznaczona jest do ułatwienia wsiadania i wysiadania z pojazdów (tj. autobusy, pociągi) w przypadku zbyt dużej odległości pomiędzy podłogą pojazdu a powierzchnią gruntu celem zapewnienia wymaganego poziomu bezpieczeństwa pasażerom. Zakres zastosowań urządzenia obejmuje cały zakres pojazdów mechanicznych przeznaczonych do indywidualnego i masowego transportu ludzi.


Kontakt z Brokerem Technologii
Regionalne Centrum Innowacyjności Centrum Transferu Technologii, Uniwersytet Technologiczno - Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy

Dorota Flizikowska

tel. +48 52 340 85 83, +48 662 149 036

e-mail: dorota.flizikowska@utp.edu.pl

rci_ctt_logo.jpg

Czy wyrażasz zgodę na przechowywanie cookies przez pactt.pl?

Zapisano