Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich
Zastosowanie urządzenia w rehabilitacji pozwala na wykonywanie ćwiczeń wzmacniających siłę mięśni i poprawiających zakres ruchomości stawów.
Patenty / Zgłoszenia patentowe
Jednostki naukowe: Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich
Numer zgłoszenia / patentu: PL 68220 Y1
Zastosowanie urządzenia w rehabilitacji pozwala na wykonywanie ćwiczeń wzmacniających siłę mięśni i poprawiających zakres ruchomości stawów.
Charakterystyka przyrządu rehabilitacyjnego

Przyrząd rehabilitacyjny przedmiotowego wzoru użytkowego zbudowany jest z dwóch obręczy: zewnętrznej sztywnej i wewnętrznej elastycznej, połączonych ze sobą wzajemnie elastycznymi, korzystnie gumowymi szprychami, które rozmieszczone są symetrycznie po obwodzie kół, przy czym koła mają na całej powierzchni mocowania, do których za pomocą zaczepów mocuje się sprężyste szprychy, przy czym dobór materiału szprych – o różnym stopniu elastyczności, oraz zwiększanie lub zmniejszanie ilości szprych na obwodzie kół, powoduje regulacje stopnia obciążenia – zwiększenie lub zmniejszenie siły ćwiczenia a niesymetryczne rozmieszczenie szprych umożliwia ukierunkowanie i programowanie obciążenia.

Zastosowanie urządzenia w rehabilitacji pozwala na wykonywanie ćwiczeń wzmacniających siłę mięśni i poprawiających zakres ruchomości stawów. Przyrost siły mięśni i ruchomości stawów powodowany jest wykonywaniem ćwiczeń z obciążeniem zadawanym przez opór szprych. Przyrząd ten umożliwia wywieranie symetrycznego lub programowanego obciążenia na ćwiczone grupy mię-śni kończyny górnej, dolnej i kręgosłupa na całej długości.

Rozwiązania według wzoru przedstawiono bliżej na załączonym materiale ilustracyjnym, na którym przedstawiono koło rehabilitacyjno-sportowe na rysunku schematycznym, na którym obręcz ze-wnętrzna (1), gumowa szprycha (2), obręcz wewnętrzna (3), punkty mocowania (4).

Przyrząd rehabilitacyjny

Zalety przyrządu

Zaletą przyrządu jest prostota budowy, oraz możliwość jego wykorzystania w rehabilitacji zarówno kończyn górnych, dolnych, jak i kręgosłupa oraz jako urządzenie wspomagające trening sportowy. Działanie przyrządu nie jest ograniczone i uwarunkowane żadnymi zewnętrznymi źródłami energii a jedynie siłą mięśni ćwiczącego człowieka, dzięki czemu pacjent może sam się rehabilitować. W porównaniu z istniejącymi wyciągami rehabilitacyjnymi, zgłaszane rozwiązanie jest nieskomplikowane i w prosty sposób umożliwia trening w dowolnym kierunku z jednakową siłą.

Zastosowanie przyrządu rehabiliacyjnego

Przedmiot wzoru użytkowego ma zastosowanie w inżynierii biomedycznej do rehabilitacji i wzmacniania siły mięśni oraz poprawy zakresu ruchomości stawów.


Kontakt z Brokerem Technologii
Regionalne Centrum Innowacyjności Centrum Transferu Technologii, Uniwersytet Technologiczno - Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy

Dorota Flizikowska

tel. +48 52 340 85 83, +48 662 149 036

e-mail: dorota.flizikowska@utp.edu.pl

rci_ctt_logo.jpg

Czy wyrażasz zgodę na przechowywanie cookies przez pactt.pl?

Zapisano